Куманово го прослави Денот на востанието


Масовно и заедно, централната и локалната власт, денеска на Спомен костурницата на паднатите борци од НОБ во Куманово ја прослави 70 годишнината од Денот на востанието на македонскиот народ, пренесува КумановоЊуз. Делегации на Сојузот на борците,кабинетот на претседателот, Собранието, Владата, локалната самоуправа,советот на Општината, АРМ, полицијата, јавните установи и институции,невладин сектор, училишта, политичките партии и граѓани, беа присутни и оддадоа почит на загинатите борци во антифашистичката борба и НОБ. Пред присутните зборуваше првоборецот Спиро Зафировски, кој побара да не се заборава значењето на Комунистичката партија во формирањето на македонската држава, и ги повика граѓаните на сплотеност и единство, бидејќи во четиригодишната борба против фашистичкиот окупатор заедништвото била основната одлика со која успејале да го победат побројниот и посилен непријател. Нашата војска беше прифатена од народот и добиваше секаква подршка, независно од нивната национална, политичка и верска ...
| | веќе видена | слични

Во чест на 70-сет годишнината од Денот на востанието на македонскиот народ, Локалниот клуб на СДММ Гевгелија ги посети спомен обележјата од НОБ и положија свежо цвеќе. “Ова е само мал чин на благодарност за сите оние кои ги дадоа своите животи во иднината на Македонија.“ Но, еве како локалната власт се грижи за спомен обележјата од НОБ во Гевгелија. повеќе во видеото...
| | веќе видена | слични

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 420 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната дебата за нацрт аманданите на Уставот потсети дека и пратеници од опозицијата имале свои предлози за подобрување на текстот, ...
сите 198 | | | веќе видена

Откако претседателот Ѓорге Иванов призна дека генералниот секретар на неговиот кабинет, Борис Јосифовски бил во седиштето на ВМРО ДПМНЕ на 27 април, кога се ...
сите 182 | | | веќе видена

Културата назадува, како нешто неважно и нешто без што се може и се помалку е присутна во медиумите, потисната од естрадата и политиката. Се наоѓаме на ...
сите 165 | | | веќе видена

Повторно сме пред една од најнекредибилните институции во државата и институцијата со никаква доверба кај граѓаните, тоа е Јавното обвинителство. После цела ...
сите 205 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 404 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Куманово го прослави Денот на востанието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: