Конечно поевтинија нафтените деривати

2 копии

Регулаторната комисија за енергетика објави дека ќе има поевтинување на малопродажните цени на нафтените деривати. Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за три денари, а дизелот за 2,5 денари, стои во одлуката на регулаторите. Новата цена на Евросупер БС-95 од полноќ ќе изнесува 77 денари, додека Евросупер БС-98 ќе се продава за 78,50 денари за литар. На бензинските станици низ републиката Евродизелот (Д-Е V) ќе чини 67,50 денари, додека екстра лесното масло за домаќинство - 56,5 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС исто така подлегна на корекција и новата цена ќе изнесува 41,440 денари за килограм. Регулаторите оваа позитивна одлука ја објаснија со тоа што просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатиот двонеделен период изнесуваше 105,926 долари за барел и беше за 6,98 отсто пониска од просечната цена на суровата нафта по која беа формирани тековните цени на нафтените деривати. Промена беше забележана и во курсот на денарот во однос на доларот во текот на ...
| | веќе видена | слични

Македонците ги возат своите автомобили со најевтин бензин во регионов, откако Регулаторната комисија за енергетика одлучи од вчера бензините да поевтинат за три денари, а дизелот за 2,5 денари за литар. Дизелот со цена од 1,07 евра за литар повторно е најевтиниот во регионов и пошироко во Европа, а по нас со 1,15 евра за литар е Луксембург и Полска со 1,18 евра за литар. Просечната цена на бензините во Македонија, исто така, е меѓу најевтините, само Полска и Босна и Херцеговина имаат нешто поевтин бензин кој чини 1,18 евра за литар. Сегашната цена на еуросупер БС-95 изнесува 77 денари, а на еуросупер БС-98 е 78,5 денари за литар. Еуродизелот (Д-Е В) се точи по 67,5 денари, што, пак, е убедливо најевтината цена во регионов. Екстралесното сега чини 56,5 денари за литар, а се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС кој изнесува 41,440 денари за килограм. Според објаснувањето од регулаторите, корекцијата на цената се должи на просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-дневен ...
| | веќе видена | слични

Дизелот со сегашната цена од 1,07 евра за литар повторно е најевтиниот во регионов и пошироко во Европа, а по нас со 1,15 евра за литар е Луксембург и Полска со 1,18 евра за литар Македонците повторно се едни од најпривилегирани возачи во Европа. Тие ги возат своите автомобили со најевтин бензин во регионов, откако Регулаторната комисија за енергетика одлучи од вчера бензините да поевтинат за три денари, а дизелот за 2,5 денари за литар. Дизелот со цена од 1,07 евра за литар повторно е најевтиниот во регионов и пошироко во Европа, а по нас со 1,15 евра за литар е Луксембург и Полска со 1,18 евра за литар. Просечната цена на бензините во Македонија, исто така, е меѓу најевтините, само Полска и Босна и Херцеговина имаат нешто поевтин бензин кој чини 1,18 евра за литар. Сегашната цена на еуросупер БС-95 изнесува 77 денари, а на еуросупер БС-98 е 78,5 денари за литар. Еуродизелот (Д-Е В) се точи по 67,5 денари, што, пак, е убедливо најевтината цена во регионов. Екстралесното сега чини 56,5 денари за литар, а се ...
| | веќе видена | слични

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, Еуросупер БС – 95 ќе се продава за 77 денари за литар, а цената на Еуросупер БС – 98 ќе изнесува 78,50 денари. Дизелот, согласно одлуката на Регулаторната комисија, ќе се продава за 67,50 денари за литар. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство се намалува за 2,50 денари за литар и ќе изнесува 56,50 денари за литар. Цената на мазутот се намалува и ќе изнесува 41,44 денари за килограм.
| | веќе видена | слични

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинија за три денари, а дизелот за 2,5 денари. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 77,00 денари, а на Еуросупер БС-98 78,50 денари за литар. Биодизелот Б8 БС ќе се продава за 68,50 денари, Еуродизелот (Д-Е В) по 67,50 денари, а екстра лесното по 56,5 денари за литар. Се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 41,440 денари за килограм. OhridNews
| | веќе видена | слични

Останато

„Советот на амбасадори“ со големо разочарување  ја прими одлуката на Европскиот совет да не и се додели датум на Македонија и покрај исполнувањето на речиси ...
сите 234 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 176 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 291 | | | веќе видена

„Сметаме дека повеќе од 100 луѓе избегале. Не знаеме каде се тие“, изјави Џејмс Џефри, американскиот претставник за Сирија, пред американскиот комитет за ...
сите 575 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конечно поевтинија нафтените деривати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: