Од утре покачување на температурите и затоплување

Студеното есенско време никако да попушти, со силен ветер, па дури и снег на планините. Од Хидрометеоролошки велат дека по затоплувањето од речиси 10 степени во следните 2-3 дена, ниските температури ќе се потстета дека се тука дури во четврток. Граѓаните реагираат дека иако грејната сезона официјално почнува на 15-ти овој месец, сега треба да се направи исклучок. Од топлификација објаснуваат дека за да се пушти парното греење температурата во 21 часот, 3 дена по ред треба да биде најмногу 12 степени. Тоа значи дека радијаторите би требало да бидат топли од утре. Со намалување на температурите почна и сезоната на грип и вакцинацијата за заштита од него. Обезбедени се над 33 илјади вакцини, кои штитат од 3 вида на вируси. Лани од грип заболеа 8 илјади граѓани, додека во 2009 околу 17. лекарите велат дека иако бројот на заболени се намалува, почести се тешките случаи.
| | веќе видена | слични

Останато

ТДП како најстара и најискусна политичка партија на Турците во Република Северна Македонија, секогаш е подготвена да одговара и да дава отчет пред своите ...
сите 185 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 277 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 176 | | | веќе видена

Сите анкети покажуваат предност во корист на ВМРО-ДПМНЕ, а таа предност е околу 100.000 гласови рече Христијан Мицкоски во интервју за „Македонско радио“, ...
сите 382 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 291 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од утре покачување на температурите и затоплување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: