Уште една македонска трагедија во Австралија

Македонка, на возраст од педесетина години, била убиена во нејзиниот дом во Хартсвил, Австралија. Полицијата го привела нејзиниот сопруг на испрашување, но не е поднесена пријава против него. Соседите ги опишуваат како чесни и вредни луѓе, поврзани со децата. Не можат да поверуваат што се случило во нивното соседство. За само десетина дена, ова е трето убиство на Македонци во Австралија. „Тие беа членови на тесноповрзаната македонска заедница, чиишто припадници живеат едни до други со децении“, пишуваат австралиските медиуми. Крвавиот инцидент се случил во саботата попладне. Мртвото тело на жената, чијшто идентитет не е соопштен, било пронајден во куќата. Веднаш бил уапсен нејзиниот сопруг на возраст од педесетина години. Полицијата се сомнева дека тој ја убил, но нема докази, барем засега, па против него не е поднесена пријава. „Тој е вреден работник што живее за децата. Обожаваше да го шета кучето. Неговата сопруга имаше фирма за чистење и беше многу енергична, полна со живот. Ги знам цел живот, никогаш ...
| | веќе видена | слични

Македонка, на возраст од околу педесетина години, е пронајдена мртва во Херствил, јужното предградие на Сиднеј. Австралискиот весник "The Sydney Morning Herald" на својот портал објавува дека во рамките на покренатата истрага полицијата го одвела нејзиниот сопруг на сослушување, но според последните информации нема подигнато обвинение против него. Весникот пишува дека и жената и нејзиниот маж биле дел од македонската заедница, чии припадници го сочинуваат најголем дел од жителите на улицата на која се наоѓа нивната куќа и тука живеат со децении. Ова е трет случај во Австралија во кој животот го губат македонски државјани за многу кратко време. 28-годишниот Паоло Нунзио Стањо пред три дена беше уапсен од полицијата во Австралија како убиец на 38-годишниот Мите Наумовски, а неодамна во Австралија од три непознати лица беше застрелан 37-годишниот Македонец Сашо Ристевски пред очите на своите родители.
| | веќе видена | слични

Четириесет и осумгодишна Македонка со неколку убоди од нож завчера била најдена мртва во нејзиниот дом во населба во јужен Сиднеј, Австралија Како што пренесуваат австралиските медиуми, полицијата на сојузната држава Нов Јужен Велс го привела нејзиниот педесет и деветгодишен сопруг, кој се сомничи за убиството. Тој бил сослушан од полицијата, а вчера требало да биде изведен пред судските органи. Локалните власти сé уште не го објавиле идентитетот на жртвата и на нејзиниот сопруг, а не соопштуваат ниту детали од истрагата, која сé уште била во тек. Телото на жената било откриено од полициски екипи што биле повикани на улицата Идит во населбата Херствил, поради семејна кавга. Полицајците го привеле сопругот, кој исто така е Македонец, а потоа го однеле во болница оти имал исеченици на рацете. Според локалните медиуми, брачната двојка била дел од македонската заедница, чии припадници го сочинувале мнозинството жители на улицата Идит во јужен Сиднеј. Нивните соседи биле шокирани од настанот бидејќи двојката ...
| | веќе видена | слични

Останато

ЕУ рече, па порече, Македонија не губи надеж. Кого најмногу го пече шамарот на недовербата? Направи ли Заев се што требаше за датумот? Дали Макрон ја прокоцка ...
сите 602 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 38 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 171 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 624 | | | веќе видена

Заев најверојатно дома во Струмица си го чува стариот телефон, кој може да открие дали обвинетите во „Рекет“ му пишувале на премиерот.Сепак, дали знаел за ...
сите 127 | | | веќе видена

Долниот дом на британскиот Парламент вечерва ја одби агендата за дебата за договорот за Брегзит, која премиерот Џонсон предвиде да трае три дена со цел земјата ...
сите 443 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште една македонска трагедија во Австралија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: