Втората титула на Себастијан Фетел низ објективот… (фото)

Себастијан Фетел е најмладиот возач кој два пати по ред стана Светски шампион во Формула 1. Најважните моменти од неговите трки во целата сезона 2011 во која тој постојано доминираше, вешто ги улови агенцијата “LAT“. Уживајте во фантастичнате фотки… Кратко URL : http://www.zdravo.com.mk/?p=12712
| | веќе видена | слични

Германецот за успехот сезонава доби 25.395 бодови, девет пати беше на највисокото место на подиумот, а дури 14 се пласираше меѓу првите тројца Според рангирањето на "Кастрол ЕДГЕ", најмладиот двократен шампион во Формула 1, Германецот Себастијан Фетел е трет по најдобри успеси во една сезона, во историјата на најбрзиот циркус на денешницата. Фетел за успехот сезонава во Формула 1 доби 25.395 бодови, девет пати беше на највисокото место на подиумот, а дури 14 пати се пласираше меѓу првите тројца. Резултатот на младиот талентиран германец сезонава е подобар од оној на Џими Кларк од сезона 1963 година, доминацијата на Џеки Стујарт од сезоната 1969, дури и четвртата титула на седумкратниот шампион Михаел Шумахер од 2002 година. Втората позиција како најдобар во историјата во Ф1 ја држи Најџел Менсел за сезоната 1992, додека првото место е резервирано за идолот на актуелниот шампион во најбрзиот циркус и негов сонародник Шумахер, кој во 2004 година за тимот Ферари собра 25.596 бодови. Шуми тогаш победи на првите ...
| | веќе видена | слични

Само еден ден откако ја освои втората шампионска титула во серија, логично е Себастијан Фетел да добива пофалби од сите страни за извонредната сезона. На листата на оние најголеми фанови на младиот Германец се приклучија и двете легенди на овој спорт, Џеки Стјуарт и Ники Лауда, кои веруваат дека пред Себастијан е блескава иднина. Стјуард и Лауда во прогнозите и пофалбите одат дотаму што веруваат дека Фетел дури и може да го надмине својот сонародник Михаел Шумахер како најдобар Ф1 возач на сите времиња. „ Уште е рано за детални прогнози, но мислам дека Фетел го има она што е потребно за да ги урне дури и рекордите на Шумахер. Се ќе зависи од тоа каков болид ќе има Ред бул во следните сезони, а Фетел како возач веќе се докажа како еден од најдобрите во светот. Навистина сум импресиониран од него, слободно можам да кажам дека е најдобриот 24-годишен возач. Она што импресионира е неговата интелигенција и скромноста. Многу возачи се талентирани, но самите се упропастуваат, тоа никогаш нема да биде случај со ...
| | веќе видена | слични

Стартувајќи од петтата позиција, Фернандо Алонсо на трката во Јапонија заврши за едно скалило пониско од победничкото, заостанувајќи само една секунда зад Џенсон Батон. Перформансот на Шпанецот беше причина повеќе за нова пофалба на неговата адреса, а „испраќачот“ е веќе познат, неговиот тимски шеф, Стефано Доменикали. Алонсо е сеуште во битка за втората позиција во генералниот поредок, заедно со Џенсон Батон кој пружа одлични партии на последните трки. Доменикали му честиташе на Себастијан Фетел за втората шампионска титула по ред, но во продолжение го пофали својот возач за неверојатната трка во земјата на изгрејсонцето. „Најпрвин, сакам да му честитам на Себастијан Фетел за шампионската титула. Тој имаше одлични резултати оваа сезона и во целост ја заслужи титулата,“ - истакна Италијанецот. „Што се однесува до нас, не мислам дека ќе го употребам погрешниот збор доколку кажам дека бевме неверојатни, особено Фернандо Алонсо.“ „Тој постојано напаѓаше и беше многу блиску до победата, резултат кој ќе беше ...
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел од денеска е најмладиот двократен шампион во Формула 1. Возачот на Ред Бул со третото место на денешната трка за големата награда на Јапонија ја одбрани шампионска круна во светскиот шампионат во Формула 1. Победник на Гран прито во Јапонија беше пилотот на Мерцедес Џи Пи Џејсон Батон. На втората скала од победничкиот подиум се искачи возачот на Ферари Шпанецот Фернадо Алонсо. Пред Гран прито на Јапонија на Сабатијан Фетел му беше потребен само еден освоен бод за одбрана на титулата. Младиот Германец на легендарната Сузока во целта влезе како третопласиран со две секунди заостаток зад победникот Џејсон Батон што беше доволно за одбрана на шампионската круна и влез во историјата на Формула 1 како најмладиот двократен шампион. Британецот од Мердецед Џи Пи Батон во Јапонија со победничко време од 1.30.53 го прослави својот 12 триумф во кариерата во најбрзиот циркус. На победничкиот подиум по Гран прито на Јапонија се искачи и второпласираниот Фернадо Алонсо од Ферари. Батон ...
| | веќе видена | слични

Со третото место на Сузука, Германецот стана најмладиот двоен шампион во најбрзиот циркус на денешницата Германецот Себастијан Фетел (Ред Бул) со третото место на трката за Големата награда на Јапонија ја одбрани титулата со што стана најмладиот двоен светски шампион во најбрзиот циркус на денешницата. Одбраната на титулата на Фетел во сенка ја стави победата на Британецот Џенсон Барон (Мекларен), додека второто место му припадна на Шпанецот Фернандо Алонсо (Ферари). -Да се освои титулата тука е навистина прекрасно чувство. Во овој момент имам да кажам толку многу работи што не знам од каде да почнам. Сите инволвирани луѓе во тимот работеа напорно за да ја одбраниме титулата. Механичарите имаат голема заслуга за тоа што јас сум се уште светски шампион, изјави Фетел. Со освојувањето на втората титула Фетел им се придружи на Алберт Аскари, Џими Кларк, Грејм Хил, Емерсон Фитипалди, Мика Хакинен и Фернандо Алонсо, кои исто така имаат по две титули. Повеќе од две титули во најелитното автомобилско натпреварување ...
| | веќе видена | слични

Подбивајќи се постојаното лицитирање со возраста на пилотите во медиумите, особено кога Фетел беше прогласен за најмлад двоен светски првак, возачите ја свртеа работата на шега. Фетел го презеде тронот како најмлад светски првак од Хамилтон (2008), кој претходно го собори постигнувањето на Алонсо (2005), на што претходеше долг период во кој емерсон Фитипалди беше спомнуван како своевиден репер за успесите направени на 25-годишна возраст во 1972 година. Пред Фетел да биде инаугуриран во нов светски првак, Алонсо беше запрашан дали нешто му значи тоа дека годинава Себастијан ќе го собори неговото постигнување како најмлад двоен светски првак. - Ништо специјално, но ќе видиме кој ќе биде најмлад светски првак со три титули,- одговори Шпанецот. Во својата реплика, пак, Фетел продолжи со шегата започната од возачот на Ферари. - Дали знаете дека Михаел Шумахер е најмладиот седумкратен светски првак? - запраша возачот на Ред Бул. Коментарите по неговата втора титула доаѓаат од многу страни и содржат различни ...
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел со освојување на третото место во трката за Големата награда на Јапонија ја обезбеди втората титула во Светското првенство на Формула 1, но остана шампион и надвор од патеката нудејќи му на тимот да ја плати сметката за штетата што ја направил на болидот. Во напливот на емоции Германецот се обидуваше да најде зборови за да го опише успехот, но слично како и лани во Абу Даби, пред камерите изгледаше многу смирен и помалку филозофски настроен. - Ви велам дека никогаш не замислував дека ќе освојам втора титула, а Михаел Шумахер ќе вози покрај мене и ќе ми покаже „двојка“ со раката. Тоа е навистина откачено, бидејќи јас бев мало дете кога тој веќе беше светски првак. Не можев да си замислам да освојам една титула, па освојувањето на втората е навистина вчудовидувачко. Имам многу добри спомени за Формула 1, уште од трките кои ги гледав како малечок, до сега, па се чувствувам среќен и благословен за денешното искуство. Имаше премногу возбудени луѓе кога бев на возачката парада и тоа беше мојата ...
| | веќе видена | слични

Откако оваа сезона стигна до својата втора шампионска титула, трикратниот светски шампион Ники Лауда, верува дека младиот Германец може во следниот период да ги освои преостанатите пет шампионски титули и да го собори рекордот на Михаел Шумахер по бројот на освоени титули. Со 24 години, Фетел стана најмладиот светски шампион кој успеал да ја одбрани титулата во Ф1. Иако бројот седум е далеку поголем од бројот два, Австриецот верува дека Фетел може во иднина да го помине Шумахер во оваа конкуренција. „Тој ги има сите предиспозиции да го направи тоа. Доколку го има вистинскиот болид со вистинскиот тим и продолжи во иста насока, тогаш да, тој може да го собори рекордот на Шумахер,“ - одговори Лауда на прашањето дали Фетел може да освои повеќе шампионски титули од својот постар сонардоник. „Теоретски, тој може да освои повеќе од Шумахер доколку го има вистинскиот болид и биде во вистинскиот тим.“ Според Лауда, новиот рекорд кој Фетел го постави на вчерашната трка, обезбедувајќи ја титулата со што стана ...
| | веќе видена | слични

Џенсон Батон, возачот на Мекларен Мерцедес, е победник на трката за Големата награда на Јапонија, но Себастијан Фетел од екипата на Ред Бул Рено беше оној што се радуваше откако стана најмладиот двократен освојувач на титулата во Формула 1 Најмлад двократен освојувач на титулата во Ф1: Себастијан Фетел Фетел стартуваше од пол-позицијата, го освои третото место и ја одбрани титулата во Ф1, иако до крајот на сезоната останаа уште четири трки. Втор на патеката Сузука пристигна Фернандо Алонсо од Ферари. Трката во Јапонија беше неизвесна до самиот финиш, но Батон успеа да ја задржи минималната предност и да помине прв низ целта, додека Алонсо пристигна со 1,1 секунда, а Фетел со две секунди задоцнување. Најинтересните моменти на оваа трка се случуваа во периодот од 24-от до 28-от круг, кога на патека излезе безбедносното возило и возачите влегуваа по втор пат во боксот. Батон ја искористи шансата и ја зазеде првата позиција на која остана до самиот крај на трката. Инцидентот на оваа трка го направи возачот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 379 | | | веќе видена

Членовите на Дипломатскиот клуб Скопје го изразуваат нивното незадоволство, но истовремено и протест против донесениот заклучок на Европскиот совет да го ...
сите 509 | | | веќе видена

САД изразија незадоволство и разочарување, откако Европскиот совет не донесе одлука за датум за почеток на преговори за Северна Македонија. Стејт департментот ...
сите 436 | | | веќе видена

Откако не добивме датум за преговори со Европската Унија, премиерот Зоран Заев не се слушнал со францускиот претседател, Емануел Макрон. Ова Заев го кажа ...
сите 159 | | | веќе видена

Како што пишува новинарот Жерардо Фортуна , продолжението на разговорите за проширување на ЕУ денеска не е на агендата на лидерскиот самит иако беа спомненати  ...
сите 21 | | | веќе видена

Турскиот министер за одбрана, Хилуси Акар изјави дека турската војска е подготвена да ја обнови операцијата „Извор на мир“ во северна Сирија, ако САД не ги ...
сите 581 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Втората титула на Себастијан Фетел низ објективот… (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: