„Паркинг наречен желба“

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска се сретна со претседателот на невладината организација „Полио плус“ Ѕвонко Шавревски, при што пред влезот на МВР беа означени две паркинг места за хендикепирани лица, со што и симболично оваа институција се вклучи во кампањата „Паркинг наречен желба“. - Денес сакавме да покажеме дека токму пред МВР како институција која е надлежна да ги имплементира законите неможе да нема специјално одбележани места. Затоа одлучивме потсетувањето на оваа кампања да го направиме со промовирање на засега две паркинг места определени за лицата со хендикеп, изјави Јанкулоска. Таа изрази верување дека ова ќе ја побуди свеста кај многу граѓани и раководители на институции да се потрудат со своето работење да им помогнат на хендикепираните лица за тие да можат да ги извршуваат секојдневните активности. Во оваа прилика Јанкулоска рече дека по нејзината последна посета на „Полио плус“ направена е посебна Работната група за измени на Законот за безбедност на патниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Паркинг наречен желба“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: