Екологистите бараат Охрид да биде ставен на листата загрозено светско наследство

Ништо не е направено за да се заштити природното и културното наследтвсо во регионот, децидни се екологистите. Тие на денешната средба со претставниците од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Рокот на УНЕСКО за спроведување на 19-те препораки за заштита на Охридскиот регион заврши на почетокот на месецот, заедно со мониторингот на тројцата експерти ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Охрид, 5. февруари 2020 (ИНПРЕС) – Власта на СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески не успеаја да се справат со препораките од УНЕСКО за Охрид и ...
| | веќе видена | слични

Планот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион (2020-2029), но и извештајот за степенот на реализација на препораките и ...
| | веќе видена | слични

Охрид во јули ќе дознае дали статусот на заштитено културно наследство на листата на УНЕСКО ќе се смени во загрозено културно наследство. Извештајот на ...
| | веќе видена | слични

Рушењето на дивоградбите долж езерото останува најкомплексeн проблем за Охрид . Градоначалникот Георгиески вели дека секојдневно се соочуваат со отпор како од ...
| | веќе видена | слични

Иако времето е се пократко, планот за динамично рушење на дивоизградените објекти на плажите заглави меѓу охридските советници. Опозицијата одби да гласа за ...
| | веќе видена | слични

Испишан на десетици страници, извештајот чиј краен рок за доставување беше 1-ви февруари веќе е испратен до седиштето на УНЕСЈО во Париз. Од содржината во него ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На секаков начин СДСМ се обидува да избегне одговорност од криминалот, посочи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во ...
сите 398 | | | веќе видена

Извршителот Христијан Мицкоски потонат во очај и без идеи свири како што диригентот Груевски му диригира но не погоди ниту една нота, не успеа да оствари ниту ...
сите 107 | | | веќе видена

Не помогнаа молбите на Бојан Јовановски и Катица Јанева, обвинети за рекет врз Орце Камчев, новинарите да останат во судница денеска кога се пуштаа смс пораки ...
сите 284 | | | веќе видена

Мухамед Зеќири, потпретседател и пратеник од СДСМ во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 зборуваше за Маршот за правда, на кој учевствуваа 15.000 граѓани, и објасни ...
сите 111 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 97 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија категорично ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Екологистите бараат Охрид да биде ставен на листата загрозено светско наследство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: