Во петок е Свети Атанасиј, после овој празник сѐ ќе биде полесно

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 22 јануари. Денеска е Св. апостол Тимотеј. Тимотеј бил роден во град Листра, Мала Азија. Таму овој ...
| | веќе видена | слични

Денеска е 2 февруари, а православната црква го празнува Свети Ефтимиј. Свети Ефтимиј потекнуваше од ерменскиот град Мелитин. Се роди во 377 година. Како син ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска е Преподобен Ефтимиј Велики. Свети Ефтимиј потекнуваше од ерменскиот град Мелитин. Се роди во 377 година. Како син измолен од Бога од родители кои ...
| | веќе видена | слични

Според календарот на МПЦ денес се одбележува споменот на Преподобен Ефтимиј Велики. Роден е во ерменскиот град Мелитина близу реката Еуфрат околу 377 година од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Денеска е Св. Атанасиј Велики и Кирил Александриски.Свети Атанасиј се роди во Александрија. Во младоста стекна солидно образование. Уште како млад, неговата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако денеска поранешниот пратеникот Антонио Милошоски достави материјали до јавното обвинителство, кои пак беа презентирани во Собранието на една комисија, ...
сите 289 | | | веќе видена

Македонското Собрание се распушти отварајќи пат за предвремени избори на 12 април, осум месеци пред истекувањето на тековниот мандат, како голем тест за про-ЕУ ...
сите 457 | | | веќе видена

Постапката за набавка на обрасци за лични документи е во тек, изјави дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска.„Во интерес ...
сите 297 | | | веќе видена

Новинарот Предраг Димитриевски на телевизија 24 со огромна доза на сомнеж говореше за денешната одлука на Вилма Рускоска јавноста да биде изземена од судењето ...
сите 289 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 25 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 83 | | | веќе видена

СДСМ уште еднаш покажа што значи одговорност, храброст и работа во интерес на државата. Го оствариме тридеценискиот стремеж да станеme членка на НАТО. Државата ...
сите 41 | | | веќе видена

1. ПРЕЗЕМЕТЕ ЈА ИНИЦИЈАТИВАТА Нема никаква полза од заводливото потпирање на шанкот и вовлекувањето на стомакот, надевајќи се дека принцот (на бел коњ) ќе ве ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во петок е Свети Атанасиј, после овој празник сѐ ќе биде полесно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: