Димитриеска: ММФ очекува раст на економијата од 3.2%, што е под оптимистичките бројки на МФ


Во најновиот извештај ММФ очекува раст за 2019 година да биде 3,2 проценти, кој е под оптимистичките бројки од 3,5 проценти на Министерството за финансии, а ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Државната изборна комисија повторно се прогласи за ненадлежна да одлучува за барањето на дополнителната министерка за финансии Гордана Димитриеска Кочоска. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера дополнителниот заменик министер во Министерството за финансии Гордана Димитриеска - Кочоска поднесе тужба до Управниот Суд против одлука на Државната ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Државната изборна комисија (ДИК) денеска во 11 часот ќе одржи седница на која ќе разгледува барање на дополнителната заменик министерка за финансии Гордана ...
| | веќе видена | слични

Членовите на ДИК констатираа дека немаат овластувања да носат оценка на законитоста на актите за вработувања, односно издадените согласно за вработување во ...
| | веќе видена | слични

Димитриеска Кочоска бара од ДИК, согласно член 48 став 1 од Законот за Влада да донесе одлука дали издадените согласности за вработувања во институциите во ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Граѓаните се приморани да земаат кредити за да преживеат, додека компаниите се помалку земаат кредити од банките, поради лошата состојба во економијата, ...
| | веќе видена | слични

 Таа ја обвини власта дека поради поради политиките кои ги води - целокупната економија во земјава е во лоша состојба што било забележано и во последниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„ММФ во извештајот за Македонија констатира дека кредитирањето во секторот домаќинства континуирано расте и заклучно со 2018 е на ниво од 25% од БДП. Ранливост ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Собранискиот претседател Талат Џафери денеска на седница го опомена пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски да го чита Деловникот и да не дофрла од место. ...
сите 799 | | | веќе видена

Со шеститот пакет мерки обезбедуваме поддршка од 9.9 милиони евра за над 6.000 угостители кои вработуваат над 17.000 лица, истакна на прес-конференција, ...
сите 181 | | | веќе видена

Поради слободните термини и достапните количини на вакцината на АстраЗенека, во Грција, од следниот вторник ќе се отвори платформата за закажување термин за ...
сите 268 | | | веќе видена

Кражба на идентитети на граѓаните искористена за 215 лажни пасоши, двојни матични броеви, сомнително издадени околу сто илјади образци за издавање на изводи од ...
сите 270 | | | веќе видена

Катастрофално се справуваме со корона вирусот и не треба да сме многу паметни за да дојдеме до еден таков заклучок, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...
сите 135 | | | веќе видена

Работодавачите и самостојните вршители на дејност ќе можат од денеска до 30 април да аплицираат за мерката од Петтиот пакет мерки – Финансиска поддршка за ...
сите 240 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче образложи дека со овој закон се ограничува сумата која пациентите ја плаќаат во приватните болници. Ограничувањата, како ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитриеска: ММФ очекува раст на економијата од 3.2%, што е под оптимистичките бројки на МФ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: