Зголемен опфатот на поддржани домашни компании преку инструментите на ФИТР


Во изминатите две и пол години преку инструментите на Фондот за иновации и технолошки развој значително е зголемен опфатот на поддржани домашни компании, а ...
| | веќе видена | слични
3 копии

За да ги задржиме младите во државата и да им обезбедиме квалитетен начин на живеење воведовме мерки за вработување, преквалификација и доквалификација кои ги ...
| | веќе видена | слични

Младинската гаранција веќе покажа дека враќањето на довербата на младите лица во институциите дава резултати, рече денеска вицепремиерката за економски прашања ...
| | веќе видена | слични

Во изминатите две и пол години растеа платите во сите сектори. Минималната плата ја зголемивме во два наврати за вкупно 60 отсто.  Од 9.000 денари во 2017 на ...
| | веќе видена | слични

Мерките и политиките на СДСМ за инвестирање во човечкиот капитал и нашата определба за реален и одржлив раст на платите даваат видливи резултати. Во изминатите ...
| | веќе видена | слични

Советот на странски инвеститори одржа работна средба со членови на Владата на Македонија, но и со претставници на повеќе државни институции. Главната цел на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

СДСМ во два наврати ја покачи минималната плата и таа денес изнесува 14.500 денари, што е за 60 отсто повеќе во однос на 2017 година кога таа беше само 9.000 ...
| | веќе видена | слични

Просечната плата во ноември 2019 година изнесуваше 25.787 денари и е речиси за 2.600 денари повисока отколку во ноември 2017 година. Над 32.000 вработени во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нашата определба за реален одржлив раст на платите, дава видливи резултати. Во изминатите две и пол години платите растеа во сите сектори. Уште на самиот старт ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За потсетување, Јово Вангеловски познат во јавноста и како Јово Превара е поранешен претседател на Врховниот суд, кум на Трајко Вељановски кој е меѓу ...
сите 484 | | | веќе видена

Коалицијата помеѓу СДСМ и Беса значи една, заедничка политичка програма со која овие две партии ќе се појават на изборите. Која е политичката платформа, план ...
сите 230 | | | веќе видена

Здравствените власти бараат одложување на сите јавни собири и манифестации во следниот период како превенција од корона вирусот. За нивното барање, на вонредна ...
сите 588 | | | веќе видена

Според локалните медиуми, пожарникарите добиле повик околу 01:16 часот, дека е запалена зграда во Руе де Бар, во близина на железничката станица, јави ...
сите 58 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена

Во хеликоптерска несреќа во Калифорнија животот го загуби еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Коби Брајант.Медиумите во САД секојдневно пишуваат за ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зголемен опфатот на поддржани домашни компании преку инструментите на ФИТР

Од:
До кого (е-маил):
Порака: