O2 Иницијатива: Потписниците на Базелската конвенција имаат право да забранат увоз на опасен и друг отпад


Забраната за увоз на отпад како енергенс не беше ставена на гласање во Собрание во средата, беше прескокната. Причината зошто ја дознавме подоцна, СДСМ барала ...
| | веќе видена | слични

За да ја надминеме состојбата која ја наследивме, под итно се неопходни законски решенија кои ќе воспостават контрола и строг инспекциски надзор. Оттаму и ...
| | веќе видена | слични

Неговото несоодветно складирање, третман, дистрибуција и депонирање, во време на ВМРО ДПМНЕ, придонесе нашата држава буквално да се претвори во една голема ...
| | веќе видена | слични

Сите анализи и студии кои се прават во однос на животната средина укажуваат дека отпадот има големо влијание врз загадувањето на воздухот, водата и почвата. ...
| | веќе видена | слични

Целосна забрана на увозот на отпад кој се користи како енергенс бараат активистите за животна средина. Велат дека со оглед на тоа што за 10 дена ќе се распушти ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на државата треба да го свика Советот за безбедност за да им се дадат насоки на надлежните институции и да се формира оперативно координативно ...
| | веќе видена | слични

Демократскиот сојуз организираше трибина на тема “МАФИЈАТА И ЗАГАДУВАЊЕТО”, на која пред голем број граѓани зборуваа Павле Трајанов, претседател на ДС, Зоран ...
| | веќе видена | слични

Ова се балите со РДФ отпад складирани во кругот на Цементарницата, стојат на неколку метри од постројката каде се ставаат. Вака изгледа системот по кој тие ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 201 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. Зоран Заев фатен во криминал диктира пресуди на Врховен суд. 2. Зоран Заев тргувал со 8-те пратеници, фатен како им ветува паѓање на случаи. ...
сите 284 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

O2 Иницијатива: Потписниците на Базелската конвенција имаат право да забранат увоз на опасен и друг отпад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: