ЕСИ: Ако не се промени метологијата ниту една земја од Западен Балкан нема да влезе во ЕУ пред 2030


Документот ја цитира изјавата од 2010 година на поранешниот германски министер за надворешни работи Јошка Фишер. На прашањето каква „форма" ќе преземе ЕУ во ...
| | веќе видена | слични

Во очекување на официјалното објавување на новата преговарачка методологија за проширување на Европската унија, италијанскиот амбасадор во Македонија Карло ...
| | веќе видена | слични

Дали е можна трета опција во Косово и кој, но и под какви услови ќе состави влада во Приштина? За пет дена веќе треба да бидат познати идните косовски челници. ...
| | веќе видена | слични

Генерацијата на Курти и Османи - во и вон Косово - е можеби последната генерација во која сѐ уште има желба и енергија за борба против стабилократијата и ...
| | веќе видена | слични

Ова е Закон каде што се утврдуваат надлежностите, составот, начинот на избирање на Јавното обвинителство (ЈО), закон кој што треба да даде одговор на прашањата ...
| | веќе видена | слични

Во сета своја нефункционалност, малку наследена но и систематски надградувана и „иновирана“, македонската култура безмалу секојдневно доживува нови и нови ...
| | веќе видена | слични

Малку нѐ фаќа македонизам за датумот за преговори со ЕУ во март, и со тоа ризикуваме тогаш да нѐ фати, и нас и нив, срамотизам. Колумна на Петар Арсовски. Се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Додека Законот за попис чека на гласање односно погоден момент ога власта ќе може да собере 61 пратеник присутни во алата при гласањето, од опозициската ...
сите 445 | | | веќе видена

Во синоќешното интервју на БНТ, вицепремиерот на Бугарија и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, повторно ја коментираше и темата Република Северна ...
сите 402 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на ДИК, Александар Даштевски, кој како прв човек на Комисијата, доаѓа на предлог на ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека е добро што се се ...
сите 224 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи изврши претреси во Охрид при што еден угостителски објект кој работел во 18 часот е затворен. Против сопственикот на ...
сите 440 | | | веќе видена

Пулмологот и специјалист по интерна медицина д-р Пјер Кори кој помагал во лечењето на ковид пациенти во неколку држави во САД апелира заболените од ковид-19 да ...
сите 183 | | | веќе видена

Судењето за организаторите на настаните во Собранието од 27 април 2017 година продолжува на 28 јануари 2021 година, откако на денешното рочиште беа сослушани ...
сите 80 | | | веќе видена

Најдобриот македонски пливач Александар Маленко беше во хотелот „Александар Палас“ каде се виде со капитенот Кире Лазаров и останатите ракометари. Тој пред ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕСИ: Ако не се промени метологијата ниту една земја од Западен Балкан нема да влезе во ЕУ пред 2030

Од:
До кого (е-маил):
Порака: