Царовска: Со законот за субвенционирање на придонесите, текстилниот сектор се стабилизира


По донесувањето на законот за субвенционирање на придонесите во случај на покачување на платите и покачување на минималната плата, работите во текстилниот ...
| | веќе видена | слични

"Изминатиот период силно работевме на намалување на сиромаштијата. За само две и пол години минималната плата е зголемена за 60% и сега изнесува 14.500 денари. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ продолжува со реализација на мерките што обезбедуваат добро платени работни места и повисоки плати за работниците. Мерката за субвенционирање на ...
| | веќе видена | слични

СДСМ продолжува со реализација на мерките што обезбедуваат добро платени работни места и повисоки плати за работниците, велат утринаца преку соопштение од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Домашни менаџери во дел од компаниите со странски капитал во земјава вршат голем притисок врз работниците синдикално да не се здружуваат, а удел во ова имаат и ...
| | веќе видена | слични

Компанијата Јонкерс моментално има 172 вработени, секој од нив ќе мора да ги земе редовните 20 неработни денови годишно, по што ќе имаат право на онолку платен ...
| | веќе видена | слични

Над 106 илјади вработени за последните 2,5 месеци добија  повисоки плати, благодарение на мерката за субвенционирање на придонеси за покачување на плати. ...
| | веќе видена | слични

Новиот закон во Германија кој ќе стапи на сила од 1 март ги олеснува процедурите за вработување на работници кои живеат во земји кои не се во Европската Унија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 270 | | | веќе видена

„Кога сегашниот технички премиер, Оливер Спасовски го презеде раководењето со Министерството за внатрешни работи (МВР) во 2017 година имаше само 1.000 пасоши ...
сите 214 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 14 | | | веќе видена

Владата дели тендери на фирми кои пренесуваат кокаин, Тиквешко езеро нов бонбона бизнис на власта, според ВМРО-ДПМНЕ се фактите кои го одбележаа денот.1. ...
сите 194 | | | веќе видена

Во повеќе градови вчеравечер се маршираше во чест на  жртвите на расно мотивираниот напад во Ханау, во кој германски државјанин уби девет лица, а потоа ...
сите 80 | | | веќе видена

„Само лажни вести и измислици од белиот дворец, договорените тендери се одлика на ВМРО-ДПМНЕ, а денес постапките се јавни и транспарентни“. Ваква е реакцијата ...
сите 219 | | | веќе видена

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 234 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Царовска: Со законот за субвенционирање на придонесите, текстилниот сектор се стабилизира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: