Законски измени на рудниците ќе им се одземаат концесии и по барање на локалните жители


Нови правила за одземање на концесиите на рудниците. Од асоцијацијата на рудари не знаат за новините. Според измените во предлог законот кој денеска влезе во ...
| | веќе видена | слични

Министерот за економија Крешник Бектеши не се согласува со тврдењата на Македонската асоцијација за рударство за законот за минерални суровини изнесени на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За оваа Влада секогаш приоритет ќе биде здравјето и безбедноста на граѓаните и доколку тие бидат загрозени, како Министерство за финансии ќе постапиме исто без ...
| | веќе видена | слични

Непрецизен, нелогичен, со груби превиди, отвора можност по субјективно мислење да се одземаат концесии во земјва. Вака Македонската асоцијација за рударство ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската асоцијација за рударство (МАР) при Стопанската комора на Македонија бара да се повлече од собраниска процедура Предлог-законот за изменување и ...
| | веќе видена | слични

Рудник не е куќа за да може да се замени со друг на нова локација и да може веднаш да почне да работи. За да проработи рудник, потребно е прво да има руда на ...
| | веќе видена | слични

Итно стопирање на измените во законот за минерални суровини со кои може еднострано да се раскинат договорите за концесија, бара Македонската асоцијација за ...
| | веќе видена | слични

Државата треба да реши дали воопшто ќе дозволи отворање на рудници пред да носи измени на закони со кои се ограничуваат инвестициите во овој сектор. Ова е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СДСМ продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата ја поставија мнозинството пратеници преку изгласаниот Закон за јавно ...
сите 551 | | | веќе видена

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 423 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 275 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку својата ФБ страница соопшти дека со задоволство ја прифаќа поканата. -Не бегам од соочување и не бегам од вистината, а Заев ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Законски измени на рудниците ќе им се одземаат концесии и по барање на локалните жители

Од:
До кого (е-маил):
Порака: