Спасовски: 60 отсто повисока минимална плата за две и пол години


Техничкиот претседател на Владата, Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска, директорката на УЈП Сања Лукаревска, градоначалникот на Општина Штип, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ продолжува со реализација на мерките што обезбедуваат добро платени работни места и повисоки плати за работниците. Мерката за субвенционирање на ...
| | веќе видена | слични

СДСМ продолжува со реализација на мерките што обезбедуваат добро платени работни места и повисоки плати за работниците, велат утринаца преку соопштение од ...
| | веќе видена | слични

Домашни менаџери во дел од компаниите со странски капитал во земјава вршат голем притисок врз работниците синдикално да не се здружуваат, а удел во ова имаат и ...
| | веќе видена | слични

Компанијата Јонкерс моментално има 172 вработени, секој од нив ќе мора да ги земе редовните 20 неработни денови годишно, по што ќе имаат право на онолку платен ...
| | веќе видена | слични

Над 106 илјади вработени за последните 2,5 месеци добија  повисоки плати, благодарение на мерката за субвенционирање на придонеси за покачување на плати. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Новиот закон во Германија кој ќе стапи на сила од 1 март ги олеснува процедурите за вработување на работници кои живеат во земји кои не се во Европската Унија ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Белгиската компанија Јонкерс специјализирана во преводи од март оваа година ќе им даде можност на своите вработени да земат неограничен платен одмор со цел да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се намалува бројот на работници кои побарале правна помош од синдикатот поради некаква повреда на работничките права. Недовербата во судството се посочува како ...
| | веќе видена | слични

Во првите шест месеци од 2019 година до Сојузот на синдикати се обратиле 804 работници кои побарале заштита на работниот однос по различни правни основи. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 191 | | | веќе видена

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 202 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 121 | | | веќе видена

Битолчанец кој се наоѓа на „стоп листа“ со мерка „апси“ вчера бил лишен од слобода на граничниот премин „Меѓународен Аеродром“. Од МВР соопштија дека вчера во ...
сите 228 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасовски: 60 отсто повисока минимална плата за две и пол години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: