Што ќе донесе посетата на претседателот на ЕС, Шарл Мишел за Македонија?


За поранешниот амбасадор Благој Зашов, најавената посета на првиот човек на Европскиот Совет, Шарл Мишел во петок во Скопје е заокружување на поддршката што во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот Оливер Спасовски имаше средба со хрватската амбасадорка Нивес Тигањ на која, како што соопшти владината прес-служба, е изразена силна поддршка од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Европската комисија денеска ја усвои својата работна програма за 2020 година, во која меѓу приоритетите се наведени и започнувањето на преговорите за членство ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Законот за јавно обвинителство не е формален, пишан услов за отпочнување на преговори, меѓутоа е посакауван исход од земјите членки на ЕУ за да донесат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На средбата беше разговарано на повеќе актуелни теми, како процесот на интеграција на Македонија во ЕУ, извесното членство во НАТО, спроведувањето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска се сретна со хрватската амбасадорка во нашата држава, Нивес Тигањ. Како што информираат од влдадината прес-служба, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тој очекува Владата што ќе биде формирана по изборите да го продолжи европскиот пат и започнатите реформи и потсетува дека земјата во изминатите две години ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претстојните предвремени парламентарни избори се многу важни бидејќи ќе ја одредат рамката за европската перспектива на земјата, оценува Илхан Кјучук, ...
| | веќе видена | слични

Како што јави дописничката на МИА од Брисел, работната програма на Европската комисија опфаќа конкретни чекори кои извршното тело на ЕУ ќе ги преземе во текот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 270 | | | веќе видена

„Кога сегашниот технички премиер, Оливер Спасовски го презеде раководењето со Министерството за внатрешни работи (МВР) во 2017 година имаше само 1.000 пасоши ...
сите 214 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 14 | | | веќе видена

Во повеќе градови вчеравечер се маршираше во чест на  жртвите на расно мотивираниот напад во Ханау, во кој германски државјанин уби девет лица, а потоа ...
сите 80 | | | веќе видена

„Само лажни вести и измислици од белиот дворец, договорените тендери се одлика на ВМРО-ДПМНЕ, а денес постапките се јавни и транспарентни“. Ваква е реакцијата ...
сите 218 | | | веќе видена

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 234 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што ќе донесе посетата на претседателот на ЕС, Шарл Мишел за Македонија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: