„Девојчето со кибритчиња“ – премиера на Турски театар-Скопје

2 копии

Турски театар-Скопје утре напладне премиерно ќе ја изведе Андерсеновата приказна „Девојчето со кибритчиња“. Адаптирана е за деца и младинци и се фокусира на ...
| | веќе видена | слични

Новиот објект на Турски театар шест години е карабина, а ако наскоро не се преземе нешто, ќе почне да пропаѓа, вели в. д. директорката Несрин Таир. Театарот на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес в среда (22 јануари) од 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Сестрите Прозорови“ според романот „Три ...
| | веќе видена | слични

Адаптацијата и драматургијата се на Сашо Димоски, а режијата на Васил Зафирчев. „Сестрите Прозорови" е прва премиера на Велешкиот театар за сезоната 2020 која ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турски театар-Скопје ќе ги одбележи седум децении постоење во 2020-та на сцената на Театар Комедија, каде што работи во изминатите неколку години, затоа што ...
| | веќе видена | слични

Годината во која го одбележува својот голем јубилеј - седум децении од постоењето Турски театар симболично ја почнува со премиерна изведба на младинско-детска ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нов бран на корона вирусот во пресрет на есента во цела Европа. Во текот на вчерашниот ден, само во Франција се регистрирани над 10.000 нови случаи. Повеќе од ...
сите 393 | | | веќе видена

Поминаа два дена откако Врховниот суд ја потврди четиригодишната затворска казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и во ...
сите 153 | | | веќе видена

Повторно лажни вести од белиот дворец, но има време, уште 4 години опозиција можеби ВМРО-ДПМНЕ ќе ја научи лекцијата од граѓаните Единствената партија која ...
сите 136 | | | веќе видена

Директорот на Клиниката за токсикологија, д-р. Нико Беќаровски со пост на Фејсбук реагираше за нападот што се случи врз негов колега од страна на 32-годишен ...
сите 52 | | | веќе видена

Во грчкиот парламент влегоа во процедура меморандумот за забрзување на процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ; меморандумот за формирање на ...
сите 233 | | | веќе видена

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави денеска, по повод барањето на претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски до Вселенскиот ...
сите 32 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Девојчето со кибритчиња“ – премиера на Турски театар-Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: