По државниот и црковниот врв наскоро на средба со Вартоломеј?


Европскиот суд за човекови права пресуди во корист на државата Црна Гора околу спорниот закон за слобода на вероисповест кој ја крена на нозе српската заедница ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Митрополитот црногорско-приморски Амфилохије изјави дека евентуалните преговори за темелен договор, кој се однесува на црковниот имот во Црна Гора, властите ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Православните верници го прославуваат Богојавление ширум Русија и во регионот. Во Русија се одржа традиционалното капење во студена вода која претходно е ...
| | веќе видена | слични

Македонската православна црква препознава оптимизам кај Вселенскиот патријарх Вартоломеј за кончено решавање на канонскиот статус на МПЦ. Архиепископот Стефан ...
| | веќе видена | слични
5 копии

По бројните литии и протести кои деновиве се одржуваат во Србија, поврзани со најновиот српско-црногорски црковен и дипломатски спор околу законот за слобода ...
| | веќе видена | слични

„СПЦ е непријателски настроена кон црногорската држава и нејзината прозападна ориентација, затоа Црногорската влада ја смета за закана за безбедноста“, е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сè уште не е решено дали во основните училишта ќе профунционира целодневен престој за децата кои физички ќе посетуваат настава. Комисијата за заразни болести ...
сите 136 | | | веќе видена

Поминаа два дена откако Врховниот суд ја потврди четиригодишната затворска казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и во ...
сите 153 | | | веќе видена

Повторно лажни вести од белиот дворец, но има време, уште 4 години опозиција можеби ВМРО-ДПМНЕ ќе ја научи лекцијата од граѓаните Единствената партија која ...
сите 138 | | | веќе видена

Директорот на Клиниката за токсикологија, д-р. Нико Беќаровски со пост на Фејсбук реагираше за нападот што се случи врз негов колега од страна на 32-годишен ...
сите 51 | | | веќе видена

Во грчкиот парламент влегоа во процедура меморандумот за забрзување на процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ; меморандумот за формирање на ...
сите 239 | | | веќе видена

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави денеска, по повод барањето на претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски до Вселенскиот ...
сите 31 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По државниот и црковниот врв наскоро на средба со Вартоломеј?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: