„Медена земја“ со номинации за Оскар во две категории


Скромната и кротка Атиџе Муратова, жената околу која се ткае приказната во двократно номинираниот филм за Оскар „Медена Земја“, деновиве како да го преживува ...
| | веќе видена | слични

Има уште малку до прогласувањето на оскари каде што Македонскиот документарен филм „Медена земја“ (инаку финансиран пред се од Фармохем и Швајцарска амбасада) ...
| | веќе видена | слични

Министерот без ресор за привлекување странски инвестиции во македонската влада, Елвин Хасан помина 36 километри пеш за да се сретне со Атиџе Муратова, главниот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Атиџе Муратова, главната хероина од македонскиот документарен филм „Медена земја“, ќе биде работно ангажирана во општина Лозово и нејзината куќа ќе добие нов ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 192 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Адвокатите на Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати одземените пасоши на осомничениот во ...
сите 70 | | | веќе видена

Хрватска одигра нерешено 22:22 со Шпанија во последниот натпревар од групата А и оди во полуфиналето на Европското првенство како втор тим во групата. Шпанците ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако тоа се случи, ќе биде шести пат да се прогласи меѓународна вонредна состојба  во последната деценија, објави Ројтерс. Бројот на загинати од новиот ...
сите 296 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Медена земја“ со номинации за Оскар во две категории

Од:
До кого (е-маил):
Порака: