Мицкоски бара резолуција за јазикот

2 копии

Бугарската академија на науки (БАН), со одговорот на Повелбата за македонскиот јазик од МАНУ, не соопшти ништо ново. Напротив, колегите од БАН – Институтот за ...
| | веќе видена | слични

Европратеникот и поранешен амбасадор на Бугарија во Скопје, Александар Јорданов, во интервју за телевизијата Канал 3 ги повтори своите и бугарски погледи за ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседавачот на бугарскиот тим од Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија за историски прашања Ангел Димитров изјави дека е неизвесно ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Работата на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историски прашања не е прекината, како што тврди претседавачот на бугарскиот тим Ангел Димитров, туку ...
| | веќе видена | слични

Раковотството на Бугарија мора да зазаме став по повод одбидот Северна Македонија да постигне признавање на македонскиот јазик рекол, претседателот на ...
| | веќе видена | слични

„Ние инсистираме на институционален став по повод на ова прашање. Ниту во ОН ниту во Европската унија нема белгиски или австриски јазик што тие земји и нивните ...
| | веќе видена | слични

За македонскиот јазик се огласија уште две важни фигури од соседна Бугарија. Ангел Димитров, копретседател на заедничката мултидисциплинарна експертска ...
| | веќе видена | слични

„Раководството на Бугарија мора да заземе јасен став по повод обидот на Северна Македонија да постигне признавање на македонскиот јазик“. Тоа го изјавил ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во врска со предлог законот за Јавно обвинителство од 12.Дек.20 ја искористивме денешната средба со министерката Дескоска за:1. Да и ја честитаме ...
сите 423 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 270 | | | веќе видена

Од една третина до една петтина од плата и пензија се ограничувањата за извршување за лицата приматели на просечна плата и пензија, предвидуваат измените од ...
сите 45 | | | веќе видена

Преспанскиот договор е завршена работа и неосновани и нереални се најавите за негова ревизија или поништување по предвремените парламентарни избори закажани на ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски бара резолуција за јазикот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: