ЕСЕ и ИЧП: Итно формирање на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Во мај 2019 година беше усвоен новиот Закон за спречување и заштита од дискриминација со кој се создадоа нормативни претпоставки за подобрување на системот и ...
| | веќе видена | слични

 Сепак, отвори многу прашања за тоа како кандидатите и институциите ги искористуваат законските дупки. Надлежните и натаму се цврсти на ставот дека нема ...
| | веќе видена | слични

Манипулациите што се случуваат за време на вработувањето преку злоупотреба на етничката припадност се сериозен проблем за кој владата, а особено албанската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието јавно да ги образложи причините за поништувањето на огласот за избор на членовите на Комисијата за заштита од дискриминација, бараат од Мрежата за ...
| | веќе видена | слични

Мрежата за заштита од дисриминација упатува јавен повик до пратениците да ги образложат причините за поништувањето на огласот за избор на членови на Комисијата ...
| | веќе видена | слични

На седницата одржана на 12 декември 2019г., Собранието на Република Северна Македонија, без образложување на причините за поништување на огласот за избор на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашање од пратеникот Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ каде се криел Сашо Мијалков кој два дена беше недостапен на ...
сите 334 | | | веќе видена

Нема да има жолти ленти за хотелот „Мериот“. Премиерот Зоран Заев за ТВ21 појасни дека правната основа за ова отпаднала откако екс директорот на УБК Сашо ...
сите 256 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска повторно ја повика опозицијата да учествува во пописот и рече дека оваа статистичка операција е преважна. Од пописот, според него, ...
сите 301 | | | веќе видена

Вакцина против Ковид-19 примиле 1677 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Имунизацијата се одвива во модуларната болница ...
сите 387 | | | веќе видена

Каде бил во двата дена во кои ја крена на нозе цела Македонија, како потоа одеднаш се појави и сам дојде во Обвинителството за да си го земе решението за куќен ...
сите 259 | | | веќе видена

Владата забрани работа на рестораните за свадби, но не и свадби во станови, дворови и ресторани кои не се ни близу да ги исполнат условите за организирање ...
сите 182 | | | веќе видена

Сашо Мијалков ниту ги следел комуникациите, ниту ги слушал нелегално прислушуваните разговори во неговата канцеларија во УБК, вели адвокатот Миле Петровски во ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕСЕ и ИЧП: Итно формирање на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: