Здравев: Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските постапки


Претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев смета дека Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските постапки и дека забелешки на ...
| | веќе видена | слични

Во долниот дом на полскиот парламент, 233 пратеници гласаа за и 205 против законот. Претходно овој месец, илјадници демонстранти се собраа низ Полска за да ...
| | веќе видена | слични
3 копии
8 копии

Судски совет на Република Северна Македонија во допис до претседателите на судовите бара од нив во рок од една недела да му достават податоци за бројот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во соопштението потпишано од претседателот на Судскиот совет Киро Здравев, се наведува дека интерес на враќање на довербата на граѓаните во судската власт, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полска би можела да ја напушти Европската унија поради предлозите за реформа во судството, предупреди државниот Врховен суд.Предлозите би дозволиле судиите да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Демонстрантите изразија страв дека законот, доколку биде изгласан, ќе означи крај на правната држава и ќе биде најопасниот удар за младите демократски темели ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Полска би можела да ја напушти Европската унија поради плановите на владејачките националисти да дадат можност судиите да бидат отпуштени ако го доведат во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на заразени. Таа додаде дека Србија продолжува ...
сите 771 | | | веќе видена

Британскиот сој брзо се шири во државата. Тоа е и главната карактеристика на овој вид корона. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека зголемениот број ...
сите 266 | | | веќе видена

Со полициска придружба поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, е спроведен во затворот во Шутка. Мијалков не беше спроведен од судската зграда, каде што ...
сите 206 | | | веќе видена

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат, нема да има се додека Комисијата ...
сите 129 | | | веќе видена

Светската здравствена организација (СЗО) вечерва соопшти дека во изминатите 24 часа повеќе од 427.000 луѓе во светот се разболеле од Ковид-19, со што бројот на ...
сите 350 | | | веќе видена

Полицијата ги бара демонстрантите коишто создале нереди, фрлале со камења и вандалски се однесувале на протестот. Осуда за нападите врз новинарските екипи. ...
сите 193 | | | веќе видена

Изминатите два дена Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања меѓу Република Македонија и Република Бугарија ја одржа 12. ...
сите 296 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здравев: Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските постапки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: