Здравев: Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските постапки


Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев вели дека е неспорно дека одредбите од Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските ...
| | веќе видена | слични

Во долниот дом на полскиот парламент, 233 пратеници гласаа за и 205 против законот. Претходно овој месец, илјадници демонстранти се собраа низ Полска за да ...
| | веќе видена | слични
3 копии
8 копии

Судски совет на Република Северна Македонија во допис до претседателите на судовите бара од нив во рок од една недела да му достават податоци за бројот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во соопштението потпишано од претседателот на Судскиот совет Киро Здравев, се наведува дека интерес на враќање на довербата на граѓаните во судската власт, ...
| | веќе видена | слични

Точно 100 дена од разрешувањето на Вангеловски, во Врховниот суд се уште не е формиран совет кој треба да ја разгледа жалбата на доскорешниот прв човек на тој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полска би можела да ја напушти Европската унија поради предлозите за реформа во судството, предупреди државниот Врховен суд.Предлозите би дозволиле судиите да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Демонстрантите изразија страв дека законот, доколку биде изгласан, ќе означи крај на правната држава и ќе биде најопасниот удар за младите демократски темели ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Норвешка ја совлада Пведска со 23-20 и остана со максимален безгрешен учинок досега на Европското првенство во ракомет за мажи. Сагосен со 8 гола беше ...
сите 400 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 238 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел кажа дека Северна Македонија и Албанија припаѓаат во иста група кога е во прашање почетокот на пристапни преговори со ЕУ и ...
сите 286 | | | веќе видена

Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ...
сите 255 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 231 | | | веќе видена

Нашата хероина од филмот „Медена земја“ - Атиџе Муратова, која досега живееше во селото Бекирлија каде што е снимен и документарниот филм, сега ќе живее во ...
сите 152 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 174 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здравев: Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските постапки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: