Конечно објавено кога низ Србија ќе протече гас од „Турски тек“: Борисов го потврдил датумот!


Рускиот амбасадор во Бугарија, Анатолиј Макаров изјавил дека бугарскиот премиер Бојко Борисов му ветил дека рускиот гас ќе протече од Бугарија кон Србија преку ...
| | веќе видена | слични

Пишува: Проф. д-р Митко Б. Панов Бугарската академија на науки (БАН) со одговорот на Повелбата за македонскиот јазик од МАНУ не соопшти ништо ново. Напротив, ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Постоењето на македонскиот јазик е факт, меѓународно верификуван од светската лингвистичка наука. Оттука, секоја расправа за оваа проблематика ја сметаме за ...
| | веќе видена | слични

Во соопштението се посочува дека Претседателството на МАНУ денеска одржа седница на која се произнесе за ставот на Бугарската академија на науките (БАН) за ...
| | веќе видена | слични

Спас Ташев, историчар и демограф од Бугарска академија на науките (БАН), ја посочи Грција како главен инспиратор на тензиите меѓу Македонија и Бугарија. „На ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Американскиот политички експерт Даниел Сервер изјави дека ставот на Бугарската академија на науките дека македонскиот јазик на постои не треба да се земе ...
| | веќе видена | слични

Македонија е самостојна земја со самостоен јазик. Има јазик со различна дијалекнта база од бугарскиот. Иако тие јазици се многу блиски, сепак се различни, вели ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Негирањето на македонскиот јазик и македонските дијалекти од страна на Бугарската академија на науките е дел од политиката на негирањето на македонското ...
| | веќе видена | слични

Претседавачот на бугарскиот тим од Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија за историски прашања Ангел Димитров изјави дека е неизвесно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Работата на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историски прашања не е прекината, како што тврди претседавачот на бугарскиот тим Ангел Димитров, туку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според пишувањето на локалните медиуми, болницата ќе се гради на земјиште со површина од 25 илјади квадратни метри и ќе може да прими околу илјада пациенти. Ќе ...
сите 757 | | | веќе видена

Веста за загинувањето на Коби Брајант ги погоди и македонските љубители на кошарката. Ѕвездата на НБА лигата загина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија, а ...
сите 334 | | | веќе видена

Илјадници навивачи вечерва се собраа во Мостар на пречекот на хрватската ракометна репрезентација. Ракометарите од Херцеговина кои го освоија среброто со ...
сите 245 | | | веќе видена

Драматичен крај на денешното судење за случајот „Рекет“ на кое сведочеше поранешната обвинителка од Специјалното јавно обвинителство Лиле Стефанова. По ...
сите 226 | | | веќе видена

Клучниот проблем којшто го имаме и клучната разлика со ВМРО-ДПМНЕ за Законот за Јавно обвинителство е нивната забелешка со којашто бараат практично да нема ...
сите 130 | | | веќе видена

По денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова, пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец, рече дека во случајот „Рекет“ всушност станувало збор за поткуп. Тој ...
сите 61 | | | веќе видена

Големото градско дерби на Лос Анџелес е одложено, НБА реши дека утре нема да има кошарка во Стејплс Центар поради трагичната смрт на Коби Брајант, неговата ...
сите 143 | | | веќе видена

СДСМ, Зоран Заев и Венко Филипче продолжуваат да ги лажат и манипулираат граѓаните во предизборниот период. Нема ни трага ни глас од Клиничкиот центар кој сега ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конечно објавено кога низ Србија ќе протече гас од „Турски тек“: Борисов го потврдил датумот!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: