Искористете го зеленчукот целосно и намалето го фрлањето на храна


Често запоставенитe, но особено хранливите делови на зеленчукот како што се корен, дршка и кора нудат многу витамини и минерали и затоа не треба да се фрлаат. ...
| | веќе видена | слични

Состојки: 1 Кисела зелка 1 чаша ориз 1 праз 1 морков 1 кромид Половина шолјичка масло Половина лажиче ким 1 ловоров лист (искршен на парчиња) Половина лажиче ...
| | веќе видена | слични

Ви треба пола од оние долгите крушколики тикви (другата половина ќе си ја испечете за десерт). 1 кромид 1 чешне лук сол, црн пипер во зрна ловоров лист масло ...
| | веќе видена | слични

Што сѐ имаме тука? Марула, рукола, виолетова зелка, карамелизирани оревчиња, суво грозје, калинка, маслиново масло и биено сирење…По желба можете да додадете и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште неизгласан Законот за попис во собранието опозицијата во предупредувачка акција за собирање на он лајн потписи за негово повлекување, но и најава за ...
сите 420 | | | веќе видена

Глумецот и шоумен Игор Џамбазов во свој стил им даде поддршка на ракометарите, откако денеска го победија Чиле и се пласираа во втората фаза на СП во Египет. ...
сите 451 | | | веќе видена

Идентитетот, јазикот и историјата не смеат да бидат предмет на преговори. Доколку Бугарија инсистира да преговара на оваа тема, тоа значи дека содржината на ...
сите 201 | | | веќе видена

Македонските одбојкари кои пред два дена повторно обезбедија пласман на Европско првенство, ќе добија премија во висина од 20.000 евра. „Уште пред турнирот во ...
сите 160 | | | веќе видена

На МВР поважно им е дали на граѓаните маската им е под нос или закачена само на едното уво за веднаш да ги казнат, а воопшто не им е важно кој поседува и носи ...
сите 86 | | | веќе видена

Овој јануари има врнежи од дожд над просекот, велат од секторот хидрологија во Управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму објаснуваат дека иако планинските, ...
сите 70 | | | веќе видена

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави Алемка Маркотиќ, директорка на ...
сите 392 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Искористете го зеленчукот целосно и намалето го фрлањето на храна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: