Ангеловска: УЈП има поддршка од Министерството за финансии за интензивна дигитализација

Реализирањето на функциите на државата, преку полнењето на Буџетот, е заедничка обврска на двете институции, Министерството за финансии и Управата за јавни ...
| | веќе видена | слични

Што претставува финтек? И покрај големата фама, зборот финтек е едноставно комбинација на зборовите финансии и технологија. Всушност финтек претставува ...
| | веќе видена | слични

Јан Елерман, специјалист за заштита на лични податоци во Европол, во интервју за МИА истакнува дека живееме во навистина интересно време, кое го обликуваат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На иницијатива на Народната банка ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот кај нас. Заради нејзино успешно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лажните вести во огромна мерка придонесуваат за говорот на омразата и долеваат масло во огинот на национализмот и насилниот екстремизам, а голем предизвик е и ...
| | веќе видена | слични

Во април оваа година го донесовме новиот Закон за инспекциски надзор со кој понудивме сосема нов концепт и пристап во спроведувањето на инспекцискиот надзор. ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Сајбер и хибридните закани, пропагандата, дезинформациите и „лажните вести“ се глобален проблем и имаат потенцијал да го поларизираат јавното мислење, да ...
| | веќе видена | слични

Отворени податоци е идејата дека податоците се јавно и бесплатно достапни за користење и обработка без дополнителни рестрикции, а овој концепт, особено ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Прва конфронтација меѓу коалициските партнери СДСМ и ДУИ се амандманите кои партијата на Али Ахмети го предложи во однос на измените на изборниот законик, а ...
сите 454 | | | веќе видена

Торбата Луи Витон од видеото на Ла верита која во рацете на Боки 13 ги прошетала европските метрополи не завршила меѓу доказите на обвинителката Вилма ...
сите 461 | | | веќе видена

Еден од туристите кои го напуштиле островот во Нов Зеланд каде што се случи трагедија по ерупција на вулканот, бил Џеф Хопкинс кој раскажал дека никогаш нема ...
сите 6 | | | веќе видена

Венко Филипче е одговорен за уништување на инсулин со валиден рок. Венко Филипче не нуди одговори на клучните прашања и лиферува лаги со цел да го прикрие ...
сите 117 | | | веќе видена

МВР и УЈП треба да истражат како СДСМ го пречекорило дозволеното салдо за претседателските избори и потрошиле 2.5 милиони денари повеќе. Спасовски и Лукаревска ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангеловска: УЈП има поддршка од Министерството за финансии за интензивна дигитализација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: