Се гради квалитетно, новите објекти можат да издржат земјотрес од 9 степени


Се прави дополнителна техничка контрола на проектите за градба, а поголемите објекти се контролираат на терен, велат од Институтот за земјотресно инженерство. ...
| | веќе видена | слични

Од почетокот на оваа година во Општина Виница се усвоени четири детални урбанистички планови, а во фаза на донесување се уште два кои се однесуваат на ...
| | веќе видена | слични
4 копии
2 копии

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, на инвеститорите им даде рок од една недела самите да реагираат по однос на отстапувања од планот при изградба на ...
| | веќе видена | слични

Таравари заедно со раководителот на секторот за урбанизам и овластените градежни инспектори денеска излегоа на терен и одблизу се запознаа со текот на гградење ...
| | веќе видена | слични

Македонија може мирно да спие во случај на земјотрес. Ова се должи на издржливост на градбите за кои сеизмолозите уверуваат, дека се најквалитетни во регионот, ...
| | веќе видена | слични

Внимателно со постарите објекти особено при нивната доградба апелираат од ИЗИИС по серијата на земјотреси кои го зафатија регионот. Првиот човек на ...
| | веќе видена | слични

Карпош, Автокоманда, Аеродром населби во кои стари станбени згради се префрабаа, им се долепија доградби. Ниту една задолжена институција или власт не знае со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште неизгласан Законот за попис во собранието опозицијата во предупредувачка акција за собирање на он лајн потписи за негово повлекување, но и најава за ...
сите 420 | | | веќе видена

Глумецот и шоумен Игор Џамбазов во свој стил им даде поддршка на ракометарите, откако денеска го победија Чиле и се пласираа во втората фаза на СП во Египет. ...
сите 451 | | | веќе видена

Идентитетот, јазикот и историјата не смеат да бидат предмет на преговори. Доколку Бугарија инсистира да преговара на оваа тема, тоа значи дека содржината на ...
сите 201 | | | веќе видена

Глумицата Кристи Свонсон застана во одбрана на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп, по најавите за дигитално отстранување на неговиот лик од ...
сите 376 | | | веќе видена

Откако македонските одбојкари ја победија Турција и вторпат се пласираа на Европското првенство, многумина го издвоија примачот Александар Љафтов како еден од ...
сите 160 | | | веќе видена

На МВР поважно им е дали на граѓаните маската им е под нос или закачена само на едното уво за веднаш да ги казнат, а воопшто не им е важно кој поседува и носи ...
сите 86 | | | веќе видена

Овој јануари има врнежи од дожд над просекот, велат од секторот хидрологија во Управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму објаснуваат дека иако планинските, ...
сите 70 | | | веќе видена

Блокирани улици, проверка на возила, забрана за движење - САД во состојба на зголемена готовност во последните денови од претседателствувањето на Доналд ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се гради квалитетно, новите објекти можат да издржат земјотрес од 9 степени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: