Се гради квалитетно, новите објекти можат да издржат земјотрес од 9 степени


Се прави дополнителна техничка контрола на проектите за градба, а поголемите објекти се контролираат на терен, велат од Институтот за земјотресно инженерство. ...
| | веќе видена | слични

Од почетокот на оваа година во Општина Виница се усвоени четири детални урбанистички планови, а во фаза на донесување се уште два кои се однесуваат на ...
| | веќе видена | слични
4 копии
2 копии

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, на инвеститорите им даде рок од една недела самите да реагираат по однос на отстапувања од планот при изградба на ...
| | веќе видена | слични

Таравари заедно со раководителот на секторот за урбанизам и овластените градежни инспектори денеска излегоа на терен и одблизу се запознаа со текот на гградење ...
| | веќе видена | слични

Македонија може мирно да спие во случај на земјотрес. Ова се должи на издржливост на градбите за кои сеизмолозите уверуваат, дека се најквалитетни во регионот, ...
| | веќе видена | слични

Внимателно со постарите објекти особено при нивната доградба апелираат од ИЗИИС по серијата на земјотреси кои го зафатија регионот. Првиот човек на ...
| | веќе видена | слични

Карпош, Автокоманда, Аеродром населби во кои стари станбени згради се префрабаа, им се долепија доградби. Ниту една задолжена институција или власт не знае со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како структурно и системско решение, далеку од рацете на политичарите и во функција на јакнење на независноста и реформите во праводуството и воопшто го оцени ...
сите 335 | | | веќе видена

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 273 | | | веќе видена

По еден ден одмор, денеска продолжуваат ракометните возбудувања. Арената „Теле 2“ е во центарот на вниманието, четирите најдобри репрезентации ќе излезат на ...
сите 262 | | | веќе видена

Во кинескиот град Вухан забрзано се гради нова болница со 1000 кревети, каде би требало да се лекуваат заболените од коронавирусот. На фотографиите се ...
сите 449 | | | веќе видена

Моменталниот Закон за управување со отпад им одговара на големите индустриски објекти кои го користат најголемот дел од отпадот што се увезува во земјава, за ...
сите 188 | | | веќе видена

 ВМРО-ДПМНЕ продолжува да ги блокира сите проекти и законски решенија во интерес на граѓаните, а сега тоа го прави со опструкција на работењето на собраниската ...
сите 67 | | | веќе видена

 Дали некогаш сте се разбудиле збунети, па дури и помалку возбудени од вашите „валкани“ соништа? Секс соништата се нормален дел од животот. Релативно е колку ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се гради квалитетно, новите објекти можат да издржат земјотрес од 9 степени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: