Димовски: Кривично ќе ги гониме работодавачите кои не исплатиле К-15


Ќе поднесеме кривични пријави за сите работодавачи од приватниот сектор кои не исплатиле регрес за годишен одмор (К-15), тврди претседателот на Сојузот на ...
| | веќе видена | слични

Со 39 милиони евра буџетски пари државата ќе го поттикнува приватниот бизнис сектор да ги покачи платите на работниците. Државата ќе ги покрива давачките за ...
| | веќе видена | слични

Неодамна стапи на сила Законот за субвенционирање на придонеси за раст на плати со кој е предвидено дека државата ќе ги плати придонесите за зголемување на ...
| | веќе видена | слични

Стартува субвенционирањето на придонесите. На 25 отсто од вкупниот број на вработени во приватниот секор , од министертвото за труд очекуваат да им се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање (СГИП) тврди дека во повеќе наврати бил спречен да оствари средба со вработените во компанијата Мермерен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сивата економија и честото менување на законските прописи сé уште се едни од најгорливите прашања за бизнис заедницата. Како што беше речено на денешната ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со мерката за субвенционирање на придонесите поради покачување на платите се очекува од 20 до 25 проценти од вработените во приватниот сектор да добијат ...
| | веќе видена | слични

Државниот инспекторат за труд нема механизам да докаже дали работодавачот им ги бара назад парите на вработените за зголемената минимална плата. Таквите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сојузот на стопански комори на Македонија институционално ги зајакнува воспоставените релации со инспекциските служби се со цел подобрување на соработката во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче се огласи со поддршка за премиерот Зоран Заев по серијата бурни реакции што ги предизвика неговото интервју за ...
сите 194 | | | веќе видена

Македонскиот јазик и идентитет не се предмет на преговори, потенцираа вчера високи претставници на Владата и напоменаа дека темната страна на историјата треба ...
сите 309 | | | веќе видена

Почитувани Претседател, Премиер, Министер за одбрана, Ние, како припадници на АРМ, цениме дека ова писмо треба да почне со заклетвата: „Се колнам дека ќе ги ...
сите 318 | | | веќе видена

Јас не сум чудотворец. Од друга страна, нити сум нечиј ас скриен во ракавот, ниту сум пак нечиј џокер. Јас сум Владо Бучковски, поранешниот премиер, кој во ...
сите 83 | | | веќе видена

Два дена по скандалозното интервју, наместо Зоран Заев да се извини, и да се повлeче од изјавите кои претставуваат удар на темелите на македонската држава и ...
сите 76 | | | веќе видена

Новинарот Бранко Героски не е оптимист дека поранешните премиери ангажиарни во помирувањето со Бугарија, Владо Бучковски како специјален преставник на ...
сите 142 | | | веќе видена

Независниот хрватски пратеник Бојан Главашевиќ вели дека загрижуваат националистичките пораки кои доаѓаат од Бугарија и се насочени кон Македонија. Тој додава ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски: Кривично ќе ги гониме работодавачите кои не исплатиле К-15

Од:
До кого (е-маил):
Порака: