Димовски: Кривично ќе ги гониме работодавачите кои не исплатиле К-15


Ќе поднесеме кривични пријави за сите работодавачи од приватниот сектор кои не исплатиле регрес за годишен одмор (К-15), тврди претседателот на Сојузот на ...
| | веќе видена | слични

Со 39 милиони евра буџетски пари државата ќе го поттикнува приватниот бизнис сектор да ги покачи платите на работниците. Државата ќе ги покрива давачките за ...
| | веќе видена | слични

Неодамна стапи на сила Законот за субвенционирање на придонеси за раст на плати со кој е предвидено дека државата ќе ги плати придонесите за зголемување на ...
| | веќе видена | слични

Стартува субвенционирањето на придонесите. На 25 отсто од вкупниот број на вработени во приватниот секор , од министертвото за труд очекуваат да им се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање (СГИП) тврди дека во повеќе наврати бил спречен да оствари средба со вработените во компанијата Мермерен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сивата економија и честото менување на законските прописи сé уште се едни од најгорливите прашања за бизнис заедницата. Како што беше речено на денешната ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со мерката за субвенционирање на придонесите поради покачување на платите се очекува од 20 до 25 проценти од вработените во приватниот сектор да добијат ...
| | веќе видена | слични

Државниот инспекторат за труд нема механизам да докаже дали работодавачот им ги бара назад парите на вработените за зголемената минимална плата. Таквите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сојузот на стопански комори на Македонија институционално ги зајакнува воспоставените релации со инспекциските служби се со цел подобрување на соработката во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

- Подоцна таа ми кажа дека бил навреден од сумата од 40.000-50.000 евра, била мала и потценувачка. Подоцна тој бараше нова средба. Дојде со препишан бизнис ...
сите 546 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 324 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 87 | | | веќе видена

Претставници на актуелната владеачка партија во Грција сѐ почесто изјавуваат дека не се баш најсреќни со Преспанскиот договор и дека е штетен за Грција. Од ...
сите 290 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 57 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски: Кривично ќе ги гониме работодавачите кои не исплатиле К-15

Од:
До кого (е-маил):
Порака: