Фотоволтаични системи инсталирани на 108 јавни објекти во 36 општини во Македонија


Со поддршка на Европската Унија и Светската банка, Владата инсталираше фотоволтаични системи на 108 јавни објекти во 36 општини со кои се овозможува годишна ...
| | веќе видена | слични

Потпишан договорот со турската компанија Гиришим за изградба на фотоволтаична електрана на Осломеј. Ќе произведува 10 мегават часови електрична енергија, а ...
| | веќе видена | слични

Директорот на АД ЕСМ Васко Ковачевски и претседателот на бордот на директори на компанијата-изведувач „Гиришим Електрик“, Мухатин Бехиџ Харманли, денеска во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

АД Електронстпанство на Македонија (ЕСМ) и „Гирисим Електрик” од Турција денеска во Владата потпишаа договор за изградба на фотонапонската електрана „Осломеј“ ...
| | веќе видена | слични

Согласно договорот, фотоволтачината електрана треба да биде изградена за 10 месеци и од следната есен да почне со производство. – Осломеј полека минатите ...
| | веќе видена | слични

Потпишан договор за изградба на фотоволтаична електрана во РЕК Осломеј Скопје, 28 ноември 2019 (МИА) – АД Електронстпанство на Северна Македонија (ЕСМ) и ...
| | веќе видена | слични

Изградбата на електраната е почеток на иницијативата со која значително ќе се зголеми производството на електрична енергија од обновливи извори, особено од ...
| | веќе видена | слични

Првите коловати електрична енергија од фотоволтаичната централа од 10 мегавати инсталирана на површина на сегашната термоелектрана Осломеј, земјава ќе ги добие ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Употребата на мајчиниот јазик е право дадено од Господ, вели Артан Груби од ДУИ, кој смета дека воопшто не треба да се дискутира за Законот за употреба на ...
сите 411 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 522 | | | веќе видена

Војската во Нов Зеланд, почна ризична операција на островот Вајт за да ги извлече телата на осумте загинати во ерупцијата на вулканот неделава. Постои голема ...
сите 113 | | | веќе видена

Премиерот во заминување побара од партиите од власта и од опозицијата да ги поддржат змените во Изборниот законик за да да имаме рамноправна и демократска ...
сите 63 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче не нуди одговори на клучните прашања и лиферува лаги со цел да го прикрие според нашите сомнежи очигледниот криминал со ...
сите 120 | | | веќе видена

МВР и УЈП треба да истражат како СДСМ го пречекорило дозволеното салдо за претседателските избори и потрошиле 2.5 милиони денари повеќе. Спасовски и Лукаревска ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фотоволтаични системи инсталирани на 108 јавни објекти во 36 општини во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: