Што им е потребно на странските инвеститори, а што на домашните компании?

Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија во декември минатата година ја објави публикацијата „Бела книга 2018“ во којашто се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со Планот за економски раст за прв пат се воведени конкретни мерки кои во својот фокус го опфаќаат проблемот како странските компании во земјава да развиваат ...
| | веќе видена | слични

Домашните компании да ги надминат суетата и егото и да работат на менталитетот, ако сакаат да соработуваат со странските фирми. Со доцнење во испораката , ...
| | веќе видена | слични

На тој начин Владата цели кон унапредување на состојбите и надминување на ниските 10% учество на домашните компании во обврските кои ги имаат странските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Домашните и интернационалните компании во земјава соработуваат, но тоа не е доволно. Потребна е поинтензивна соработка, а за тоа клучни се три фактори и тоа ...
| | веќе видена | слични

Соработката на домашните фимри со странските инвеститори во земјава сѐ уште е на ниско ниво, констатираа говорниците на бизнис форум „Визија за поголема ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во изминатите 10 години странските директни инвестици во земјава во просек изнесуваат 3,4 проценти од БДП Клучно е поврзувањето на странскиот капитал со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сите економски индикатори се позитивни, а Македонија е атрактивна за австриските инвеститори, е заклучокот од денешната средба на вицепремиерот Кочо Анѓушев со ...
| | веќе видена | слични

Според Анѓушев, австриските инвестиции имаат големо значење за развој на енергетскиот, осигурителниот, банкарскиот и други сектори, а нашата бизнис клима е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски изрази длабок сомнеж дека Катица Јанева и Бојан Јовановски сами можеле да рекетираат бизнисмени за милионски суми ...
сите 265 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 344 | | | веќе видена

МВР во соработка со надлежните институции активно преземаат мерки и активности со цел утврдување на лица и компании што се инволвирани во нелегална трговија со ...
сите 193 | | | веќе видена

Социјалдемократите вечерва почнале со кроењето на пратеничките листи, со кои ќе настапат на претстојните парламентарни избори, дознава Фактор. Според нашите ...
сите 178 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што им е потребно на странските инвеститори, а што на домашните компании?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: