Скепса во Берлин: Париз сака да го сопре проширувањето на ЕУ?!


4 копии

Одбивањето на францускиот претседател Емануел Макрон да бидат отворени пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија е голема стратегиска грешка, ...
| | веќе видена | слични

Хан во новиот состав на Европската комисија од сега го презема комесарското место за буџет и администрација. Тој во изјава за весникот „Ханделсблат" ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот кандидат за претседател на Европската комисија и еден од највлијателните политичари во ЕУ, Манфред Вебер, побара од Брисел уште на самитот во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Северна Македонија и Албанија заслужија да почнат преговори со Европската Унија, оцени новата претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен.„Двете ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Хрватскиот европратеник Тонино Пицула, е избран за известувач за самитот ЕУ-Западен Балкан кој ќе се одржи во мај во Загреб. Тој ќе има задача да формулира ...
| | веќе видена | слични

Тој ќе има задача да формулира препораки во име на Европскиот Парламент во пресрет на лидерскиот состанок и да помогне да се деблокираат преговорите со Скопје ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Политичките штабови работат на предизборните агенди. Сериозно е тоа дека овој случај со Законот за јазици се растега во 2 краја, но ниту еден не е пријатен за ...
сите 293 | | | веќе видена

Од друга страна, вицепремиерот Бујар Османи вели дека ќе се почитуваат препораките преку создавање на капацитети со цел имплементирањето на двојазичноста да не ...
сите 116 | | | веќе видена

Еден од туристите кои го напуштиле островот пред ерупцијата били Геоф Хопкинс кој раскажал дека никогаш нема да ги заборави врисоците на повредените луѓе. – ...
сите 98 | | | веќе видена

Соработката на полициите на Република Македонија и Република Словенија е на извонредно високо ниво, а во наредниот период продолжуваме во ист правец, изјави ...
сите 72 | | | веќе видена

По денешното рочиште на случајот „Рекет” од однесување на судијката и обвинителката за организиран криминал при испитувањето на сведоците и обвинетите, станува ...
сите 130 | | | веќе видена

Во пресрет на претстојните предвремени избори партиите влегоа во уште еден клинч. Овој пат тема финансирањето на претходната претседателска изборна кампања. ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скепса во Берлин: Париз сака да го сопре проширувањето на ЕУ?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: