Народната банка отвори „Порта за иновации“ за поддршка на финтек-секторот


Народната банка отвори „Порта за иновации“ – платформа за комуникација со финтек-секторот. Основна цел на овој проект е да се поддржи и да се поттикне ...
| | веќе видена | слични

Стартапите од Балканот може да го привлечат вниманието на големите инвеститори и со неколку успешни излезни приказни да создадат шампиони кои ќе бидат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Овој текст е дел од серијалот “ФИТР грантови” во кои што ги контактиравме фирмите кои имаат ИТ решенија на последнитe повици за грантови на ФИТР. Идејата зад ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Фондот за иновации одлучи кои 60 компании од околу 500 тини кои аплицирале за мерката комерцијализација на иновации ќе добијат пари. Средствата се очекува ...
| | веќе видена | слични

Фондот за иновации и технолошки развој не дели пари на партиски личности, порача директорот на фондот Јован Деспотовски. Тој посочи дека на повиците на фондот ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) Јован Деспотовски очекува до крајот на процесот на првиот и вториот бран 75 до 80 компании да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Уставниот суд треба да постапува согласно одлуката на собраниската Законодавно-правна комисија , која заклучи оти не е ...
сите 599 | | | веќе видена

Орце Камчев кој денеска во улога на сведок даваше исказ во Кривичниот суд, каде продолжи судењето за случајот „Рекет“, како што рече, уште во август дознал ...
сите 508 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими хрватската амбасадорка Нивес Тигањ, која од неодамна стапи на должноста во нашата земја.На средбата амбасадорката Тигањ ...
сите 407 | | | веќе видена

МВР не излегува со детали по вчерашната истрага за финансирањето на претседателската кампања на ВМРО-ДПМНЕ, во која проверуваа документи во неколку фирми, меѓу ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Народната банка отвори „Порта за иновации“ за поддршка на финтек-секторот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: