Ангеловска-Бежоска: Треба да забрза процесот на реална конвергенција кон економијата на ЕУ

„Со оглед на фактот дека нивото на доходот кај нас е само околу 37% од европскиот просек, еден од главните предизвици за нашата економија е постигнувањето ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Народната банка ќе доставува известувања до Европскта комисија и квартални извештаи со статистички податоци за појава на евентуално фалсификувани ковани евра. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со размена на писма за соработка помеѓу гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и директорот на Генералниот директорат за економски и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Народната банка потпиша Договор за соработка во процесот на заштита на кованите евра од фалсификување. Договорот го потпишаа гувернерката на Народната банка, ...
| | веќе видена | слични

Ова, како што соопштува Народната банка , е предвидено со Договорот за соработка во процесот на заштита на кованите евра од фалсификување, што е склучен со ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Народната банка постигна значајни резултати во унапредувањето на своето работење со поддршка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Со спроведувањето низа ...
| | веќе видена | слични

Гувернерката на македонската Народна банка, Анита Ангеловска-Бежоска е со став дека соработката меѓу Народна банка и Меѓународниот монетарен фонд е на високо ...
| | веќе видена | слични

Заклучоците од извештајот на ММФ по последниот годишен преглед како и можностите за поддршка за дополнително унапредување на работата на Народната банка, преку ...
| | веќе видена | слични

 Со спроведувањето низа проекти поддржани од ММФ, монетарната политика на земјата достигна ниво што е високо оценето од страна на меѓународните институции. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во голема мерка вицепремиерот Бујар Османи беше во право кога изјави дека Венецијанската комисија не е супермаркет па од нејзиниот извештај за Законот за ...
сите 276 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 117 | | | веќе видена

Вработените во Министерството за здравство денеска се приклучија на акцијата – Администрацијата чисти со граѓанската организација „Не биди ѓубре“.Министерот за ...
сите 161 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска негираше дека имал редовни контакти со обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“. – Службени ...
сите 344 | | | веќе видена

Големата акција на МВР пред една недела , во која беа приведени 12 лица кои шверцувале оружје и дрога заврши со слобода на криминалните банди. Обвинителството ...
сите 54 | | | веќе видена

Смртниот биланс од ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел остров се зголеми на 15 лица, откако полицијата соопшти дека уште една личност починала во ...
сите 146 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека пред да замине за Париз, имале низа средби со СДСМ на кои се договорале околу измените за изборниот ...
сите 22 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангеловска-Бежоска: Треба да забрза процесот на реална конвергенција кон економијата на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: