НБ: Економската активност и натаму со раст, поповолни поместувања во индустријата, трговијата и градежништвото

Последните макроекономски показатели се движат во согласност со очекувањата, а согледувањата за амбиентот за спроведување на монетарната политика главно се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Народната банка постигна значајни резултати во унапредувањето на своето работење со поддршка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Со спроведувањето низа ...
| | веќе видена | слични

Гувернерката на македонската Народна банка, Анита Ангеловска-Бежоска е со став дека соработката меѓу Народна банка и Меѓународниот монетарен фонд е на високо ...
| | веќе видена | слични

Заклучоците од извештајот на ММФ по последниот годишен преглед како и можностите за поддршка за дополнително унапредување на работата на Народната банка, преку ...
| | веќе видена | слични

 Со спроведувањето низа проекти поддржани од ММФ, монетарната политика на земјата достигна ниво што е високо оценето од страна на меѓународните институции. ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Иако последиците од глобалната финансиска криза во голема мерка се надминати, сепак банкарските системи од нашиот регион сѐ уште се соочуваат со потребата за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Народната банка отвори „Порта за иновации“ – платформа за комуникација со финтек-секторот. Основна цел на овој проект е да се поддржи и да се поттикне ...
| | веќе видена | слични

Сите компании коишто развиваат или применуваат иновации во финансиската сфера и притоа користат нови технологии отсега ќе можат директно и непосредно да ѝ се ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Монетарната политика е соодветна, а банкарскиот систем е здрав, оцени тимот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), кој престојуваше во нашата земја заради ...
| | веќе видена | слични
10 копии

„Со оглед на фактот дека нивото на доходот кај нас е само околу 37% од европскиот просек, еден од главните предизвици за нашата економија е постигнувањето ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на ...
сите 239 | | | веќе видена

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна прелиминарни разговори со производителот на руската вакцина „Спутник V“, изјави денеска портпаролот нс Европска ...
сите 434 | | | веќе видена

Околу 300 припадници на Армијата за време на прогласената кризна состојба ќе бидат ангажирани во поддршка на полицијата за обезбедување на објектите согласно ...
сите 840 | | | веќе видена

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените, со портокаловото осветлување на скопската тврдина Кале, Владата на ...
сите 163 | | | веќе видена

Прв вицепремиер е и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, ама интернет страницата на институцијата која ја раководи нуди содржини само на ...
сите 60 | | | веќе видена

Две турски компании влегоа во конкуренција за изградба на магистралниот гасовод во Северна Македонија, објави министерот за економија Крешник Бектеши.„ ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБ: Економската активност и натаму со раст, поповолни поместувања во индустријата, трговијата и градежништвото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: