НБ: Економската активност и натаму со раст, поповолни поместувања во индустријата, трговијата и градежништвото

Последните макроекономски показатели се движат во согласност со очекувањата, а согледувањата за амбиентот за спроведување на монетарната политика главно се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Народната банка постигна значајни резултати во унапредувањето на своето работење со поддршка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Со спроведувањето низа ...
| | веќе видена | слични

Гувернерката на македонската Народна банка, Анита Ангеловска-Бежоска е со став дека соработката меѓу Народна банка и Меѓународниот монетарен фонд е на високо ...
| | веќе видена | слични

Заклучоците од извештајот на ММФ по последниот годишен преглед како и можностите за поддршка за дополнително унапредување на работата на Народната банка, преку ...
| | веќе видена | слични

 Со спроведувањето низа проекти поддржани од ММФ, монетарната политика на земјата достигна ниво што е високо оценето од страна на меѓународните институции. ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Иако последиците од глобалната финансиска криза во голема мерка се надминати, сепак банкарските системи од нашиот регион сѐ уште се соочуваат со потребата за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Народната банка отвори „Порта за иновации“ – платформа за комуникација со финтек-секторот. Основна цел на овој проект е да се поддржи и да се поттикне ...
| | веќе видена | слични

Сите компании коишто развиваат или применуваат иновации во финансиската сфера и притоа користат нови технологии отсега ќе можат директно и непосредно да ѝ се ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Монетарната политика е соодветна, а банкарскиот систем е здрав, оцени тимот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), кој престојуваше во нашата земја заради ...
| | веќе видена | слични
10 копии

„Со оглед на фактот дека нивото на доходот кај нас е само околу 37% од европскиот просек, еден од главните предизвици за нашата економија е постигнувањето ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 218 | | | веќе видена

Навивачката група „Шверцери“ реагира на, како што велат тие, медиумската хајка по одбележувањето на 30-годишнината од своето постоење во Македонскиот народен ...
сите 178 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 68 | | | веќе видена

Битолчанката Б.А.(33) е тешко повредена откако била удрена од автомобил. Несреќата се случила вчера утрото на крстосница помеѓу бул..„1 Мај“ и ул.„Стив Наумов“ ...
сите 151 | | | веќе видена

„СДСМ и Зоран Заев се пречка за остварување на правдата во Република Македонија. Аболираниот Зоран Заев подготвува терен за своја идна амнестија од ...
сите 183 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама на претпладневната вонредна седница на Владата рече дека заминува за Лондон за да присуствува на Самитот на Северноатлантската ...
сите 786 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБ: Економската активност и натаму со раст, поповолни поместувања во индустријата, трговијата и градежништвото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: