Изложбата „Скопје, одново” ја раскажува историјата на колекцијата на МСУ – Скопје


Изложбата „Скопје, одново“ е резултат на соработката помеѓу МСУ – Скопје и Амбасадата на САД во Скопје, а кураторки на изложбата се Ана Кац (кураторка во ...
| | веќе видена | слични

Скопје понекогаш знае да блесне со сиот свој градски шарм. Да биде вистинска урбана метропола. Налик на сите кои држат до себе. Глобално. И, за чудо, не цело ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од сто дела од меѓународната колекција на Музејот на современа уметност (МСУ), со посебен фокус на американските уметници, се претставени на изложбата ...
| | веќе видена | слични

Со изложбата „Скопје – одново“ вечерва во 20 часот се отвора во музејот на современа уметност во Скопје. Станува збор за изложба која е специфична по повеќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии
6 копии

„Скопје, одново“ е насловена изложбата која се отвора вечерва (20 часот) во Музејот на современа уметност (МСУ), која ќе претстави повеќе од 100 дела и архива ...
| | веќе видена | слични

Американката Ана Кац, која работи во одделот за архитектура во Музејот за модерна уметност во Њујорк – МоМА, соработуваше со Кумјана Новакова ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 341 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 546 | | | веќе видена

Британскиот премиер Борис Џонсон се сретна со кралицата Елизабета Втора и формално побара да формира влада во нејзино име.Џонсон помина повеќе од половина час ...
сите 157 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Ту мач. Ова е премногу од кого и да е. Да се поднесат 5.000 амандмани е навистина премногу. Ние во наредниот период ќе ја разгледаме коалицијата со ДУИ. Ова е ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 39 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изложбата „Скопје, одново” ја раскажува историјата на колекцијата на МСУ – Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: