Изложбата „Скопје, одново” ја раскажува историјата на колекцијата на МСУ – Скопје


7 копии

На 18 ноември, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје, ќе биде отворена изложба со наслов „Скопје одново“, која во фокус го става ...
| | веќе видена | слични

Скопје понекогаш знае да блесне со сиот свој градски шарм. Да биде вистинска урбана метропола. Налик на сите кои држат до себе. Глобално. И, за чудо, не цело ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од сто дела од меѓународната колекција на Музејот на современа уметност (МСУ), со посебен фокус на американските уметници, се претставени на изложбата ...
| | веќе видена | слични

Со изложбата „Скопје – одново“ вечерва во 20 часот се отвора во музејот на современа уметност во Скопје. Станува збор за изложба која е специфична по повеќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Скопје, одново“ е насловена изложбата која се отвора вечерва (20 часот) во Музејот на современа уметност (МСУ), која ќе претстави повеќе од 100 дела и архива ...
| | веќе видена | слични

Американката Ана Кац, која работи во одделот за архитектура во Музејот за модерна уметност во Њујорк – МоМА, соработуваше со Кумјана Новакова ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од денешна перспектива е неверојатно да се замисли таков гест на солидарност и заедништво од уметничкиот свет во катастрофа од тој размер каков што бил ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 522 | | | веќе видена

Војската во Нов Зеланд, почна ризична операција на островот Вајт за да ги извлече телата на осумте загинати во ерупцијата на вулканот неделава. Постои голема ...
сите 113 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче не нуди одговори на клучните прашања и лиферува лаги со цел да го прикрие според нашите сомнежи очигледниот криминал со ...
сите 120 | | | веќе видена

МВР и УЈП треба да истражат како СДСМ го пречекорило дозволеното салдо за претседателските избори и потрошиле 2.5 милиони денари повеќе. Спасовски и Лукаревска ...
сите 126 | | | веќе видена

Потпретседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија Габриела Кулебанова, на седница на Советот на претседатели истакна повеќе клучни информации во ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изложбата „Скопје, одново” ја раскажува историјата на колекцијата на МСУ – Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: