Предлог за самоопределување усвоен од каталонскиот парламент


4 копии
4 копии
8 копии

Независноста на Каталонија ја поддржуваат 41,9 отсто жители на таа шпанската покраина, додека 48,8 проценти се против, според анкета на каталонскиот Центар за ...
| | веќе видена | слични

Каталонските сепаратисти продолжија со блокада на автопатот кај градот Жирона и оставија заглавени илјадници автомобили и камиони, јавуваат тамошните медиуми. ...
| | веќе видена | слични

Уставниот суд на Шпанија ја поништи декларацијата за самоопределување на Каталонија и му порача на претседателот на каталонскиот парламент Рогер Торент и на ...
| | веќе видена | слични

Граничниот премин меѓу Шпанија и Франција во покраината Каталонија, кој од минатата ноќ беше блокиран од поборниците на независноста на покраината од двете ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Француската полиција денеска уапсила 18 демонстранти кои се борат за независност на Каталонија. Полицијата користила солзавец и палки за да ги растера ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Согласно Законот и актите на Адвокатската комора на РСМ, за покренување на било каква постапка од страна на Комората, потребно е да има пријава, односно судска ...
сите 451 | | | веќе видена

Од друга страна, вицепремиерот Бујар Османи вели дека ќе се почитуваат препораките преку создавање на капацитети со цел имплементирањето на двојазичноста да не ...
сите 116 | | | веќе видена

Полицијата на Нов Зеланд денеска соопшти дека уште две лица починале од здобиените повреди при ерупцијата на вулканот на Белиот Остров, со што бројот на жртви ...
сите 95 | | | веќе видена

Соработката на полициите на Република Македонија и Република Словенија е на извонредно високо ниво, а во наредниот период продолжуваме во ист правец, изјави ...
сите 72 | | | веќе видена

По денешното рочиште на случајот „Рекет” од однесување на судијката и обвинителката за организиран криминал при испитувањето на сведоците и обвинетите, станува ...
сите 129 | | | веќе видена

Во пресрет на претстојните предвремени избори партиите влегоа во уште еден клинч. Овој пат тема финансирањето на претходната претседателска изборна кампања. ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предлог за самоопределување усвоен од каталонскиот парламент

Од:
До кого (е-маил):
Порака: