Филипче: Најголем дел од зголемувањето на буџетот во здравството оди за плати, но се планира и нова опрема и инфраструктура


Треба да бидеме задоволни како сектор здравство за ова значајно зголемување на буџетот кое го добиваме пред се за платите на здравствените работници. Над 30 ...
| | веќе видена | слични

Од Министерството за здравство информираат дека во моментов се разгледуваат и евалуираат барањата на приватните специјализанти по стоматологија во однос на ...
| | веќе видена | слични

Приватните специјализанти по стоматологија бараат од Министерството за здравство итно потпишување на договори за исплата на месечен надоместок и месечен ...
| | веќе видена | слични

Како одговорна и владеачка политичка партија, свесни сме дека без мотивирани доктори, нема ниту задоволни пациенти. Затоа, за 25 отсто ги золемуваме платите на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во насока на зајакнување на капацитетите на патронажните служби и имплементација на проектот за домашна нега на територијата на целата држава, минатата недела ...
| | веќе видена | слични

Пред скоро една година од почетокот на пилот програмата која започна во општините Кочани и Ресен, со задоволство можеме да кажеме дека мобилниот сервис за ...
| | веќе видена | слични

И ние сме лекари им порачаа на здравствените власти околу 130 кофинансирани специјализанти кои денеска преку протест го искажаа нивниот револт. Сакаат ...
| | веќе видена | слични

„И ние сме лекари“, „И нас повеќе нема да не има“, со вакви транспаренти кофинансираните специјализанти денеска протестираа пред министерството за здравство. ...
| | веќе видена | слични

Тие ги поздравија одлуките за укинување на т.н. „лихварски договори“ за државните специјализанти и платите за приватните специјализанти, но обвинија дека за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Што му зборувала Ана Камчева на нивните средби, за својот, како што рече, „сакан и ценет сопруг“, за својата свекрва, за сестрата на Камчев... Тоа беа дел од ...
сите 776 | | | веќе видена

Апсурдно е да разговараме за употреба на правото за употреба на мајчин јазик што ни е дадено од Господ, изјави пратеникот од ДУИ Артан Груби, во вечерашното ...
сите 309 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 279 | | | веќе видена

Портпаролот на Никола Груевски, Христијан Мицкоски призна дека ВМРО-ДПМНЕ има незаконски долг од 400.000 евра за кампањата на Сиљановска.  Прекршен е членот 71 ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филипче: Најголем дел од зголемувањето на буџетот во здравството оди за плати, но се планира и нова опрема и инфраструктура

Од:
До кого (е-маил):
Порака: