Филипче: Лекот Спинраза од вчера е достапен за пациентите со спинална мускулна атрофија


Лекот Спинраза од вчера е достапен за пациентите со спинална мускулна атрофија. Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово на прес-конференција информираше ...
| | веќе видена | слични

Обезбедени се лекови за повеќе од еден месец за пациентите со хронична миелоична леукемија(ХМЛ), но како понатаму ќе оди снабдувањето со лекот, се уште е ...
| | веќе видена | слични

Во целата драматична ситуација со лекот кој за пациентите значи живот, не се откриваат имињата на веледрогериите кои „уценувале“ со високите цени на лекот и со ...
| | веќе видена | слични

Веледогериските моќници повторно се обидуваат да се богатат на сметка на тешко болните, а бирократските процедури само ја отежнаа и блокираа набавката на лекот ...
| | веќе видена | слични

Пред 10 дена Фондот за здравствено осигурување и Министерството за здравство информираа дека капитацијата на матичните лекари се зголемува за 15 отсто, а со ...
| | веќе видена | слични

Лекот „Спинраза“ седумте деца со спинална мускулна атрофија ќе го добијат околу 25 ноември кога се очекува да дојде лекар од Загреб за им ја аплицира ...
| | веќе видена | слични

JCI-стандардите се сметаат за златен стандард во глобалната заедница за здравствена заштита. Клиничката болница „Аџибадем Систина“ по вторпат ги исполни точно ...
| | веќе видена | слични

Сезоната на високи концентрации на опасните ПМ честички почна, а беслатните заштитните маски кои ги најави министерот за здравство Венко Филипче како една од ...
| | веќе видена | слични

По двегодишно одложување, за првпат заболените од спинална мускулна атрофија во земјава го добија лекот „Спинраза“. Јане Велковски, херојот од Македонија, 11 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ветинг на судиите мора да има. Мора да има ветинг и на обвинителие, порачува и инсистира премиерот во заминување Зоран Заев. Создадовме амбиент соодветен, ...
сите 310 | | | веќе видена

Најстудено утрово е во Тетово, Битола и Берово, минуст три степени, а максимални осум се измерени во Дојран. Минус еден е во Крива Паланка и Куманово, нула во ...
сите 208 | | | веќе видена

Кристал Ив Бровит која има 21 година и е од Мелбурн, е првата идентификувана жртва од вулканот во Нов Зеланд. 21-åriga Krystal Eve Browitt första officiella ...
сите 146 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска негираше дека имал редовни контакти со обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“. – Службени ...
сите 219 | | | веќе видена

Анализата што ја направи Демократскиот сојуз, недвосмислено потврдува дека поделбата на шест изборни единици единствено е во корист на шестата единица каде со ...
сите 152 | | | веќе видена

Овен Можни се недоразбирања, па важно е да се потрудите јасно и отворено да ги покажувате своите ставови. Ви се допаѓа личност која е несигурна во себе. ...
сите 167 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 120 | | | веќе видена

Масовната посетеност докажа дека СДСМ е партија што ги обединува граѓаните и води напред. Над 10.000 граѓани, Македонци, Албанци, Турци, Срби, Власи, Роми, ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филипче: Лекот Спинраза од вчера е достапен за пациентите со спинална мускулна атрофија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: