Стопанствениците контра владата – Нема да има раст од 3, 8 %


Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во најновиот извештај за земјава вели дека покачувањето на минималната плата над 50 отсто од просечната плата може да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата треба да го почитува мислењето на Меѓународниот монетарен фонд, но не треба слепо да ги слуша нивните совети, сметааст дел од бизнисмените кои ги ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот монетарен фонд излезе со низа критики за неколку владини чекори на македонската Влада во врска со буџетот и економијата. Стопирањето на ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот Монетарен Фонд во понеделникот излезе со соопштение во врска со извршената мисија и разговори за економската состојба во Македонија, и притоа се ...
| | веќе видена | слични

Во однос на еконоијата академик Фити во денешното гостување во 24 Тренд анализа, предупреди дека ќе има опаѓање на економската моќ. Во 2018 почна заживување на ...
| | веќе видена | слични

Зголемувањето на минималната плата, платите во администрацијата и пензиите, како и враќањето на рамниот данок можат да ги поткопаат придобивките кое претходно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стопирањето на прогресивниот данок, зголемувањето на платите на администртивците и на минималната плата, но и повисоките пензии ќе ги поткопаат придобивките ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ниски капитални инвестиции, чести измени на Законите и даночните решенија, непотребна мерка МОЈ ДДВ .... се само дел од критиките на ММФ Меѓународниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Согласно Законот и актите на Адвокатската комора на РСМ, за покренување на било каква постапка од страна на Комората, потребно е да има пријава, односно судска ...
сите 559 | | | веќе видена

Од друга страна, вицепремиерот Бујар Османи вели дека ќе се почитуваат препораките преку создавање на капацитети со цел имплементирањето на двојазичноста да не ...
сите 117 | | | веќе видена

Полицијата соопшти дека жртвите починале во болницата од повредите здобиени за време на трагична ерупција на Нов Зеланд. Хирурзите соопштија дека третманот на ...
сите 92 | | | веќе видена

Како што информира УХМР, минатиот месец беа регистрирани повеќе од 17 дена со максимална температура над 15 степени со исклучок на Маврово. Средната месечна ...
сите 261 | | | веќе видена

Соработката на полициите на Република Македонија и Република Словенија е на извонредно високо ниво, а во наредниот период продолжуваме во ист правец, изјави ...
сите 72 | | | веќе видена

По денешното рочиште на случајот „Рекет” од однесување на судијката и обвинителката за организиран криминал при испитувањето на сведоците и обвинетите, станува ...
сите 136 | | | веќе видена

Во пресрет на претстојните предвремени избори партиите влегоа во уште еден клинч. Овој пат тема финансирањето на претходната претседателска изборна кампања. ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стопанствениците контра владата – Нема да има раст од 3, 8 %

Од:
До кого (е-маил):
Порака: