Развојот на помалите општини условен од донесувањето ГУП


На повидок нова еколошка закана за Охридското езеро алармираат активистите од граѓанската иницијатива Охрид СОС. Тие се децидни дека марина во Студенчишкото ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 15. ноември 2019 (ИНПРЕС) – Во и во близина на Студенчишкото блато не треба да се предвидува никаква марина. Истата е повеќе од потребна но секако не во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Неколку несоодветно заковани бетонски столпчиња кои се клатат под влијание на временските услови, еден импровизиран видиковец поставен без подлога-директно на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Општините да добијат ингеренции да издаваат дозволи за градење и за линиски инфраструктурни објекти, стадиони и спортски сали со бруто развиена површина над ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за локална самоуправа на ВМРО-ДПМНЕ преку својот Фејсбук профил објави дека власта панично прави измени во законот за градба за купување на гласови. ...
| | веќе видена | слични

Охрид веќе четири години нема генерален урбанистички план. Последен пат ваков план бил донесен во 2005 година и требало да важи десет години. „Генерален ...
| | веќе видена | слични

Идејата на фирмата „Тетрактис“ да се прокопа Студенчишко Блато за марина е многу далеку од доменот на општествено одговорно управување, но многу длабоко во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 148 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев денеска сведочи во Кривичниот суд во Скопје како сведок на Обвинителството за случајот „Рекет“, во кој се обвинети поранешната ...
сите 412 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 413 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена

Италијанските медиуми се сигурни дека еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Кристијано Роналдо е во сериозен конфликт со тренерот на Јувентус, па ...
сите 206 | | | веќе видена

„Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ има неподмирен долг од 400 илјади евра за претседателската кампања на Гордана Силјановска и затворена сметка од која долгот не може да ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Развојот на помалите општини условен од донесувањето ГУП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: