Министерот за финансии тврди: Германија не е во рецесија, не и требаат стимуланси

Германија не е блиску до вистинска рецесија, но минува низ период на побавен раст, изјави денеска германскиот министер за финансии Олаф Шолц. Тој во интервју ...
| | веќе видена | слични

Во посета кај германска брачна двојка која живее на прагот на сиромаштија - дали минималната пензија ќе го подобри нивниот животен стандард и одамнешната желба ...
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка Ангела Меркел сигнализираше поддршка за намерите на нејзиниот заменик да го сруши долгогодишниот ќор-сокак во европската банкарска ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии

Германската влада постигна компромис за зголемување на пензиите за пензионерите со ниски приходи.Постигнат е договор со кој се гарантира основна пензија за ...
| | веќе видена | слични

Водечките членови на коалицијата, вклучително и Меркел и министерот за финансии од СПД, Олаф Шолц, постигнаа договор за време на разговорите што траеја повеќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Растот на буџетските приходи од придонеси од пензиско осигурување во 2019 е највисок во последната деценија. Овој раст се должи на отпочнатата консолидација на ...
сите 183 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 119 | | | веќе видена

Израел нема шанса да биде на трето место во групата, но тоа не значи дека нема да сака да победи на утрешното гостување во Скопје на крајот на квалификациите ...
сите 228 | | | веќе видена

Проблемот со заостанатата жива во напуштениот погон за електролиза во ОХИС, која како индустриски отпад се уште ја загадува Скопската котлина, може да се реши ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 113 | | | веќе видена

Наредбата на Основен суд Кочани доаѓа откако Железарски не се вратил на доиздржување на казната а претходно бил пуштен од затвор заради лекување. Од Штипскиот ...
сите 49 | | | веќе видена

Ова го потврди и ММФ, кој проектира дека економскиот раст ќе забрза следната година.Фондот истовремено ги поздравува реформите во насоките на сузбивање на ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерот за финансии тврди: Германија не е во рецесија, не и требаат стимуланси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: