Инспектори извршиле надзор во ,,Охис”: Со вода била чистена празна цистерна во која претходно биле складирани хемикалии


Државни Инспектори од Државниот Инспекторат за животна средина координирано со овластените инспектори за животна средина на општина Кисела Вода и Градот Скопје ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Надлежните треба да вршат контроли и ако постапките не се спроведени согласно со законот и елаборатот за заштита на животна средина, ако утврдат пропуст, да ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на „Еко Центар 97“ Владо Момировски фирмата надлежна за справување на хемискиот отпад во ОХИС пред новинарите на крајот од изјавата , кога ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Мал Чернобил“ вака вработените ја нарекуваат поранешната фабрика Охис. Во организирана обиколка, јавноста конечно доби можност да види дел од токсичниот ...
| | веќе видена | слични

Компанијата“Екоцентар 97”дооел Скопје беше избрана како најповолен понудувач на тендерот “ Изведување на услугата за отстранување, дислоцирање, уништување или ...
| | веќе видена | слични

„Ситуацијата е под контрола. Нема потреба за паника“. Министерот за животна средина, Насер Нуредини , денеска на неколку пати пред новинарите, на англиски ...
| | веќе видена | слични

Дваесет години никој не предупредил за безбедносните мерки. Сега, оваа цистерна се надгледува 24 часа. Како оваа хемикалија да се транспортира до една од само ...
| | веќе видена | слични

Ситуацијата во „ОХИС“ под контрола - нема загадување на воздухот - по три дена од инцидентот министеорт за животна средина Насер Нуредини излезе во јавноста – ...
| | веќе видена | слични

Од некогашниот хемиски гигант Скопје во наследство доби темпирана бомба Запуштената база на ОХИС крие резервоар -наизглед дотраен, а внатре полн со опасниот ...
| | веќе видена | слични

Многу поопасни од метил акрилат мономерот се 14 тони винил хлорид коишто сѐуште се наоѓаат во кругот на ОХИС и чекаат на извоз во странство, дознава Плусинфо. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонскиот шеф на државата Стево Пендаровски денеска ќе оствари средба со францускиот претседате Емануел Макрон во Елисејската плата во рамките на Парискиот ...
сите 675 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, вчера ја заврши дводневната посета на Македонија со охрабрувачки говор пред пратениците во Собранието ...
сите 90 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 193 | | | веќе видена

Владата на Република Северна Македонија утре во Тетово ќе ја одржи 165.седница. Во рамки на одржувањето на седницата, соопшти владината прес-служба, ќе има и ...
сите 103 | | | веќе видена

Облачно со врнежи од дожд, пообилни во вечерните и ноќните часови. Ќе дува повремено засилен југоисточен ветер (со брзина и над 60 км/час), особено изразен ...
сите 268 | | | веќе видена

 Ден со многу можности и идеи, за сите хороскопски знаци! Дали денес да го започнете долгоочекуваниот проект, или сепак е подобро да почекате? Дали ќе го ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инспектори извршиле надзор во ,,Охис”: Со вода била чистена празна цистерна во која претходно биле складирани хемикалии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: