Откриена причината за непријатниот мирис што се прошири од „Охис“


При миење на цистерна во која требало да се изнесе метил акрилат мономер надвор од државата како опасен отпад, пукнала цевка и на тој начин се излеале шест ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Мал Чернобил вака вработените ја нарекуваат поранешната фабрика Охис. Во организирана обиколка, јавноста конечно доби можност да види дел од токсичниот отпад ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на „Еко Центар 97“ Владо Момировски фирмата надлежна за справување на хемискиот отпад во ОХИС пред новинарите на крајот од изјавата , кога ...
| | веќе видена | слични

Компанијата“Екоцентар 97”дооел Скопје беше избрана како најповолен понудувач на тендерот “ Изведување на услугата за отстранување, дислоцирање, уништување или ...
| | веќе видена | слични

„Ситуацијата е под контрола. Нема потреба за паника“. Министерот за животна средина, Насер Нуредини , денеска на неколку пати пред новинарите, на англиски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Надлежните треба да вршат контроли и ако постапките не се спроведени согласно со законот и елаборатот за заштита на животна средина, ако утврдат пропуст, да ...
| | веќе видена | слични

Дваесет години никој не предупредил за безбедносните мерки. Сега, оваа цистерна се надгледува 24 часа. Како оваа хемикалија да се транспортира до една од само ...
| | веќе видена | слични

Ситуацијата во „ОХИС“ под контрола - нема загадување на воздухот - по три дена од инцидентот министеорт за животна средина Насер Нуредини излезе во јавноста – ...
| | веќе видена | слични

Од некогашниот хемиски гигант Скопје во наследство доби темпирана бомба Запуштената база на ОХИС крие резервоар -наизглед дотраен, а внатре полн со опасниот ...
| | веќе видена | слични

Многу поопасни од метил акрилат мономерот се 14 тони винил хлорид коишто сѐуште се наоѓаат во кругот на ОХИС и чекаат на извоз во странство, дознава Плусинфо. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонскиот шеф на државата Стево Пендаровски денеска ќе оствари средба со францускиот претседате Емануел Макрон во Елисејската плата во рамките на Парискиот ...
сите 669 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ која е навикната само на земање од граѓаните, денеска во Собранието повторно се обидува да го попречи носењето на Законот за минимална плата, но и ...
сите 238 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, вчера ја заврши дводневната посета на Македонија со охрабрувачки говор пред пратениците во Собранието ...
сите 92 | | | веќе видена

Владата на Република Северна Македонија утре во Тетово ќе ја одржи 165.седница. Во рамки на одржувањето на седницата, соопшти владината прес-служба, ќе има и ...
сите 103 | | | веќе видена

Облачно со врнежи од дожд, пообилни во вечерните и ноќните часови. Ќе дува повремено засилен југоисточен ветер (со брзина и над 60 км/час), особено изразен ...
сите 248 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриена причината за непријатниот мирис што се прошири од „Охис“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: