Пуштен во продажба најскапиот лек, изнесува 2,1 милион долари!!! Еве и за што служи


Американската агенција за лекови одобри пуштање во промет на лекот “Zolgensma” на швајцарската фармацевтска компанија “Novartis” во мај оваа година, чија една ...
| | веќе видена | слични

Лекот „Спинраза“ седумте деца со спинална мускулна атрофија ќе го добијат околу 25 ноември кога се очекува да дојде лекар од Загреб за им ја аплицира ...
| | веќе видена | слични

По двегодишно одложување, за првпат заболените од спинална мускулна атрофија во земјава го добија лекот „Спинраза“. Јане Велковски, херојот од Македонија, 11 ...
| | веќе видена | слични

Лекот е даден на клиниката за детски болести. Во Македонија седум пацинети од различна возраст треба да го примаат лекот. Министерот  посочи дека зголемен е ...
| | веќе видена | слични

Најголемиот фан на македонската фудбалска репрезентација, малиот херој Јане Велковски конечно го доби потребниот лек „спинраза“. Малиот Јане стана вистински ...
| | веќе видена | слични

Лекот Спинраза од вчера е достапен за пациентите со спинална мускулна атрофија. Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово на прес-конференција информираше ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 12. ноември 2019 (ИНПРЕС) – По долго очекување и двегодишно одложување, вчера за првпат заболените од спинална мускулна атрофија во земјава го добија ...
| | веќе видена | слични

Во јануари минатата година надлежните информираа дека е почната постапката за обезбедување на лекот „Спинраза“ а денеска министерот за здравство информираше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

И денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ излегува на протест против, како што велат, поради погрешните политики на владата предводена од Зоран Заев и СДСМ. Протестот ...
сите 757 | | | веќе видена

Во велешката болница иако не драстично, сепак последниве денови постепено опаѓа бројот на хоспитализирани. Денеска се 60 хоспитализирани, а завчера беа 68. ...
сите 362 | | | веќе видена

Назначувањето на Владо Бучковски за преговарач со Бугарија, откако Македонија на првата меѓувладина конференција доби вето за почеток на пристапните преговори ...
сите 88 | | | веќе видена

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден нема да го смени Кристофер Вреј од функцијата директор на Федералното истражно биро (ФБИ), пренесе „Њујорк ...
сите 72 | | | веќе видена

Одлучувачки 48 часа за европската иднина на Македонија Комисијата на историчари направи исчекор. 14 записници се усвоени откри премиерот Заев. Според него, ...
сите 184 | | | веќе видена

Бројките на новозаразени се стабилизираа, не одат ниту нагоре, но, ниту надоле. Причина за ваквата стабилизираност е тоа што огромен број од луѓето станаа ...
сите 39 | | | веќе видена

Претседателството на Партијата на европските социјалисти (ПЕС) во изјавата во врска со македонско- бугарските односи наведува дека е неопходно да надвладее ...
сите 285 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пуштен во продажба најскапиот лек, изнесува 2,1 милион долари!!! Еве и за што служи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: