Макрон и десничарите осамени во ставот кон Скопје и Тирана


Бугарскиот историчар Иван Илчев открива сличности во француската политика денес и онаа пред 100 години. „Франција дејствува во согласност со својата вековна ...
| | веќе видена | слични

Откако победи на претседателските избори во 2017 година, Емануел Макрон воопшто не ја криеше желбата за преобликување на Европа, но неговата „направи сам“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија економски и политички, институционално не е подготвена за ЕУ, вели Антуан Пикард, француски експерт за европски прашања од Тулуз, и смета дека тоа е ...
| | веќе видена | слични

„ЕУ веќе не е како порано. Се разбира дека постои разлика меѓу Македонија и Албанија, но европските граѓани не го гледаат тоа, за нив и двете се споредливи со ...
| | веќе видена | слични

Имаме силни аргументи за да го убедиме францускиот претседател Емануел Макрон дека методологијата пред проширување на Европската Унија може да се трансформира ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На тридневниот конгрес кој се одржа во Атина, европските либерали едногласно усвоија резолуцја за поддршка на европската перспектива на Македонија. Конгресот ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Либералните европратеници иницирале да се донесе резолуција од страна на Европскиот Парламент за почеток на преговорите со Македонија, информираа од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ако пописот не е политички процес, тогаш зошто заменик-директорот на Државниот завод за статистика има право на вето, прашува пратеникот Тимчо Муцунски од ...
сите 372 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека никогаш не посочил оти други лица се виновни за петкратното убиство кај Смилковско езеро познато во јавноста како ...
сите 157 | | | веќе видена

Во очекување на потписот на указот на Законот за попис од претседателот на државата Стево Пендаровски, лидерите на владејачките партии пред јавноста ја ...
сите 95 | | | веќе видена

Додека се прават некои новини во можностите за пензионирање, а и други се во најава, пензискиот фонд годината ја почнува со буџет во кој вкупните расходи се ...
сите 126 | | | веќе видена

Ниту порано ниту сега придавката „македонски“ не е проблем и таа останува во записниците од Заедничката мултидисциплинарна експертска историска комисија помеѓу ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макрон и десничарите осамени во ставот кон Скопје и Тирана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: