Тековните трошоци во Буџетот се реализирани со 65,18 отсто, а капиталните инвестиции со 28,16 отсто


Вкупните приходи во Буџетот за годинава заклучно со август се реализирани во износ од 130.323 милиони денари, односно 61,81 отсто, додека расходите во износ од ...
| | веќе видена | слични

Eкс министерот за финансии, Драган Тевдовски на социјалните мрежи реагираше по денешната одлука на Владата да го стави прогресивниот данок во мирување за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стопанската комора на Македонија ја поздравува одлуката на Министерството за финансии за одложување на примената на Законот за данок на личен доход, како ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во овој период, доходот од работа, доходот од самостојна дејност, доходот од авторски и сродни права како и доходот од продажба на сопствени земјоделски ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Прогресивниот данок на доход, данокот на доход од камати на депозити и данокот на капитални добивки од хартии од вредност од следната година се ставаат во ...
| | веќе видена | слични
2 копии
9 копии

Министерката за финансии, Нина Ангеловска, покрај одложувањето на прогресивниот личен данок на доход, рече дека за три години се одложува планот за оданочување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски, изјави денеска дека во просек 80 отсто од сите регистрирани случаи со Ковид-19 се ...
сите 324 | | | веќе видена

Додека во Јапонија министерот за сообраќај без двоумење поднесува оставка затоа што возот задоцнил неколку секунди, кај нас може возовите не да доцнат туку ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Што мисли народот“ истакна дека опозицијата сериозно размислува да побара ...
сите 222 | | | веќе видена

Договорот за пријателство меѓу Бугарија и Северна Македонија ги има сите гаранции да се применува во добра волја и од двете страни. Нам целта не ни е да ја ...
сите 386 | | | веќе видена

„Факт е дека есенскиот бран со коронавирус подрани, но не е точно дека ние не бевме подготвени“, изјави епидемилого д-р Жарко Караџовски во интервју за МРТ. ...
сите 39 | | | веќе видена

Бројот на сторители на кривични дела во 2019 година, бележи благо намалување по однос на кривичните дела сторени во 2018. Во извештајот за работа на Јавното ...
сите 6 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тековните трошоци во Буџетот се реализирани со 65,18 отсто, а капиталните инвестиции со 28,16 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: