ЕАЦБ: Ветото од Макрон отвора простор за геополитички разместувања на Балканот


Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, додека францускиот претседател Емануел Макрон во јавноста ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Последиците по Северна Македонија од одлуката на Самитот на ЕУ за неотпочнување на преговорите за членство, предлогот за одржување Самит на земјите од Западен ...
| | веќе видена | слични

Откако Европскиот совет не заврши поволно за земјава и не го добивме посакуваниот датум за отпочнување преговори со Европската унија, до нас стигнуваат пораки ...
| | веќе видена | слични

Помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања Филип Рикер ја критикуваше позицијата на некои лидери на ЕУ денес, откако на Македонија и ...
| | веќе видена | слични

Едноставно, ЕУ и Западен Балкан мораат да измислат целосно нов начин за соработка. Шест земји од регионот би можеле да пронајдат нови полиња во политиката кои ...
| | веќе видена | слични

Кога франускиот претседател Емануел Макрон даде црвено светло за почеток на пристапните преговори за членство во ЕУ на Македонија и на Албанија, тој всушност ...
| | веќе видена | слични

Американскиот дипломат Филип Рикер го критикуваше погледот што го имаат некои лидери во ЕУ, откако Северна Македонија и Албанија не добија датум за преговори ...
| | веќе видена | слични

Одредени лидери во ЕУ имаат поглед од 19 век на Западен Балкан, изјави американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Филип Рикер во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во очекување на потписот на указот на Законот за попис од претседателот на државата Стево Пендаровски, лидерите на владејачките партии пред јавноста ја ...
сите 445 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека никогаш не посочил оти други лица се виновни за петкратното убиство кај Смилковско езеро познато во јавноста како ...
сите 154 | | | веќе видена

На денешната 29 собраниска седница ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата не гласаа за законот за пописот на населението и домаќинствата, но тој беше усвоен во Собранието . ...
сите 106 | | | веќе видена

Сите снимки на поранешниот претседател Доналд Трамп и неговата администрација се избришани од Јутјуб каналот на Белата куќа. На Јутјуб каналот на Белата куќа ...
сите 151 | | | веќе видена

На 23.01.2021 во 21.50 часот при контрола во угостителски објект на подрачјето на Гази Баба од полициски службеници од Полициска станица Гази Баба констатирано ...
сите 259 | | | веќе видена

Додека се прават некои новини во можностите за пензионирање, а и други се во најава, пензискиот фонд годината ја почнува со буџет во кој вкупните расходи се ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕАЦБ: Ветото од Макрон отвора простор за геополитички разместувања на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: