ШТО СО ЧЛЕНОТ 1 ОД ПРЕСПАНСКИ ДОГОВОР? Употребата на новото име за внатрешна употреба треба да се стопира

По недобивањето датум за преговори со ЕУ, дел од Преспанскиот договор веќе не важи. Според член 1 став 10 од овој Договор, во случај на непочнување преговори ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Премиерот Зоран Заев за само 24 часа повторно го смени ставот за тоа дали Владата ќе продолжи со имплементација на Договорот од Преспа во услови кога ...
| | веќе видена | слични

Дефинитвно одиме со имплеметација на Договорот од Преспа, изјави денеска премиерот Зоран Заев. - Во него се вградени поглавјата. Успешно ги завршуваме ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Зоран Заев ретерираше во ставот за замрзнување на делови од Преспанскиот договор. Прашан на кои точно делови мислел кога за замрзнувањето зборувал во ...
| | веќе видена | слични

Одговорајќи на новинарски прашања на прес-конференција во Владата по повод реформите во здравството, Заев напомена дека природна и практична е потребата да го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчкиот експерт Константинос Филис во изјава за грчката телевизија „Скаи“ денеска вели дека Грција може технички дури и во овој момент да го блокира членството ...
| | веќе видена | слични

По координираниот државен став, дека неизбежно е Преспанскиот договор да се стави на „чекање“, поранешната судијка во Европскиот суд за човекови права, ...
| | веќе видена | слични

Одложувањето на почетокот на преговорите за пристапување во ЕУ со С. Македонија го става во опасност Договорот од Преспа, вели премиерот Зоран Заев и најавува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На што и како ќе се трошат тие дополнителни 15 милиони евра е нејасно, исто како што е нејасно каде завршуваат и другите пари од задолжувањето. Иако нивото на ...
сите 359 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на денешниот ден оствари повеќе средби при што се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија, ...
сите 267 | | | веќе видена

Апелацискиот суд во Скопје денеска ќе одржи итен колегум по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите ...
сите 257 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи целосно ги демантира дезинформациите пласирани во одредени медиуми за некаква изградба на кампови за мигранти на ...
сите 289 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Македонските репрезентативци, онака како што посакуваа, со триумф над Израел и пласман на третата позиција на табелата во групата ги завршија квалификациите за ...
сите 276 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ШТО СО ЧЛЕНОТ 1 ОД ПРЕСПАНСКИ ДОГОВОР? Употребата на новото име за внатрешна употреба треба да се стопира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: