НБ: Депозитите зголемени за 10,1 отсто, кредитирањето за 6,4

3 копии

Растот на банкарските кредити на компаниите во Еврозоната драстично се намали во септември. Овие податоци укажуваат на тоа дека економското забавување на ...
| | веќе видена | слични

Белгиските банки го продолжуваат трендот кој го наметнаа германските и скандинавските банки поддржувајќи ги насоките од Европската централна банка за ...
| | веќе видена | слични

Швајцарската централна банка (SNB) заработи 388 милиони швајцарски франци(CHF) од негативните каматни стапки, откако во 2014 година ги воведе како би ја ...
| | веќе видена | слични

Штедењето на средства во домашните банки и натаму е еден од претпочитаните методи на македонските граѓани, како и на компаниите, без оглед што каматите на ...
| | веќе видена | слични

Со крајот на осумгодишниот мандат на Мариo Драги како претседател на Европската централна банка, нејзината администрација денес одлучи да не ги менува клучните ...
| | веќе видена | слични

Марио Драги, претседателот на Европската централна банка, денеска го одржува своето последно заседание на чело на институцијата. Тоа е човекот кој ја спаси ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Речиси 60 проценти од светските банки не се доволно флексибилни и отпорни за да ја преживеат кризата, се вели во најновиот извештај на светската консултанска ...
| | веќе видена | слични

Словенечкиот министер за економија ја критикуваше одлуката на Централната банка на Словенија за воведувањето построги ограничувања за потрошувачките кредити ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Писмото на шесте земји испратено минатата недела до Европската Комисија во кое се бара почеток на преговорите со Албанија и Македонија во март 2020-та се ...
сите 378 | | | веќе видена

На 14.ноември го одбила барањето за нејзино пуштање со гаранција од три стана, за на 19 номеври да одлучи да го прифати барањето за замена на затворскиот со ...
сите 124 | | | веќе видена

Министерката за правда во интервју за „Макфакс“ рече дека со идејата за проверката во правосудството нема да биде опфатено само испитување имот на судии и ...
сите 215 | | | веќе видена

Согласно член 8 и член 16 од Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица (Службен весник на РСМ, бр.133 од 28.06.2019 година), ...
сите 69 | | | веќе видена

Освен што се покажа дека едно зборува дома, а друго надвор, Мицкоски доживеа дебакл на клучните стратешки теми. Со првата резолуција ЕПП заклучи дека ЕУ со ...
сите 101 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со заменик-координатор на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ, Торстен Фреи. На средбата се ...
сите 298 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБ: Депозитите зголемени за 10,1 отсто, кредитирањето за 6,4

Од:
До кого (е-маил):
Порака: